Nutrie zagrożone wyginięciem

Jeszcze kilkanaście lat temu były niezwykle popularne . Z ich skór robiono płaszcze, rękawiczki a nawet pokrowce na siedzenia. Te czasy dawno minęły i teraz – mimo, że nutrie mają swój fan klub w internecie, znikają ze wsi.

Dziś mało kto wie jak wygląda ją nutrie, ale może znaleźć ich zdjęcia w Internecie. Tych, niegdyś bardzo popularnych zwierząt na wsi jest coraz mniej.

Jerzy Miler – hodowca nutrii: istnieją tylko dwie farmy w Wielkopolsce. Kończy się, bo nie ma żadnej opłacalności w tym.

Mniejsze zainteresowanie tymi zwierzętami widać także na poznańskim uniwersytecie przyrodniczym.

prof. Jacek Wójtowski – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu: jeśli chodzi o wybór zwierząt futerkowych na temat pracy magisterskiej to z tym jest różnie, studenci co jest rzeczą zrozumiałą, kierują się głównie możliwością wykorzystania swojej wiedzy w praktyce.

A dzisiaj nikt nie chce kupi† ani skóry ani mięsa nutrii. A nawet jeśli chciałby spróbować jak smakuje – nie ma gdzie jej ubić.

Jerzy Miler hoduje nutrie od początku lat siedemdziesiątych. Teraz ma 100 matek, na które dostaje dotacje z ministerstwa rolnictwa. I nie chodzi o skóry czy futra ale o zachowanie materiału genetycznego.

Redakcja Rolna TVP