Niewielkie zainteresowanie

Niewielkie zainteresowanie

Program działa już od dawna ale do tej pory zdecydowało się z niego skorzystać tylko 6 tysięcy rolników. Mowa o internetowym systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.

Zamiast tracić czas na wyjazdy do powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji hodowcy bydła, owiec i kóz mogą zgłaszać zmiany w stadzie z domu. Aby to było możliwe trzeba mieć komputer i dostęp do Internetu.

Krzysztof Buczeń, ARiMR: jest to forma najodpowiedniejsza, dlatego że te informacje bardzo szybko trafiają do Agencji. Jednocześnie liczymy na to, że też uprości procedurę dla rolników.

Problem w tym, że tak czy inaczej wizyty w biurach powiatowych Agencji są nieuniknione. Nie wszystko można załatwić przez Internet. Czy istnieje szansa na zmiany?

Tadeusz Nalewajk, wiceminister rolnictwa: zostały dwie kwestie, kwestia nadania numeru stada i puli numerów kolczyków. Jest to forma decyzji administracyjnej i tę decyzje musi rolnik podpisać jako że ja dostał.

A ten problem może rozwiązać tylko podpis elektroniczny.

Tadeusz Nalewajk, wiceminister rolnictwa: wtedy również rolnik tą decyzje mógłby dostać on line bo obowiązuje tu kodeks postępowania administracyjnego.

Już niedługo z elektronicznego systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt będą mogli korzystać także hodowcy trzody chlewnej.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP