Nie będzie zaliczek na poczet kar za przekroczenie limitów produkcji mleka

Nie będzie zaliczek na poczet kar za przekroczenie limitów produkcji mleka

Dobra wiadomość dla hodowców bydła. Przez najbliższe dwa lata nie będzie zaliczek na poczet kar za przekroczenie limitów produkcji mleka.

Dla producentów mleka to bardzo duży problem. Zwłaszcza dla tych, którzy intensywnie rozwijają produkcję. Mimo, że rok kwotowy zaczął się dopiero w kwietniu, już są rolnicy, którym mleczarnie muszą naliczać 20% zaliczki kar.

Waldemar Broś – prezes KZSM „Niestety, już w każdej spółdzielni jest praktycznie od kilku, do kilkunastu rolników, którzy przekroczyli kwoty i mają naliczane zaliczki.”

Te zaliczki to nic innego niż zamrożenie kapitału na wiele miesięcy. Jeżeli nie będzie przekroczenia limitów w skali kraju to zaliczki kar są wprawdzie zwracane. Ale bez odsetek. Stąd protesty rolników. Zwłaszcza, że ostatnio limity nie są przekraczane i nic nie wskazuje, że w najbliższym czasie będą.

W całej Europie obserwujemy bowiem znaczny spadek produkcji mleka. Stąd inicjatywa poselska, aby zaliczki znieść. Sprawa czeka wprawdzie jeszcze na zatwierdzenie przez Senat, ale mało prawdopodobne, aby cokolwiek tu się zmieniło.

Anna Reps – Bednarczyk – ARR „Zaliczki mają być zniesione na kolejne dwa lata kwotowe, czyli na ten bieżący rok 2010/11 i na kolejny 2011/12.”

W zakończonym z ostatnim dniem marca roku kwotowym 2009/2010 Polska wykorzystała 96% dozwolonych przez Unię Europejskich mocy produkcyjnych.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP