Organizacje rolnicze i Główny Urząd Statystyczny informują o złym stanie upraw ozimych. Zbiory mogą być więc niższe, ale szanse na wyższe ceny są wciąż niewielkie.
Do tej pory wszyscy byli optymistami. Wielomiesięczna warstwa śniegu miała zapewnić zbożom dobre przezimowanie.
Adam Tański, Izba Zbożowo-Paszowa: informacje z pól wskazują na to, że zboża znakomicie przezimowały. A więc jeśli nie będzie gwałtownych załamań klimatycznych to trzeba się liczyć z bardzo dobrymi zbiorami.
Ale z takimi komplikacjami klimatycznymi w ostatnich tygodniach, a nawet miesiącach mieliśmy właśnie do czynienia.
Rafał Mładanowicz, Krajowa Federacja Producentów Zbóż: niskie temperatury, duże mrozy już bez okrywy spowodowały wymarznięcie w dużej mierze zbóż ozimych i efekty były widoczne dopiero tydzień lub półtora tygodnia temu.
Tę opinię potwierdza GUS. We wczorajszym komunikacie napisano: „z przeprowadzonych badań polowych wnika, że w bieżącym roku uprawy ozime przezimowały niezbyt dobrze. W zdecydowanej większości województw odnotowano straty w powierzchni zasianych ozimin”.
W efekcie można się spodziewać, że tegoroczne zbiory będą mniejsze od zapowiadanych. Czy wpłynie to na poprawę cen po żniwach?
Rafał Mładanowicz, Krajowa Federacja Producentów Zbóż: nie oczekiwałbym w chwili obecnej, że nawet niższe zbiory mogą spowodować wzrost cen.
Skąd ten brak optymizmu? Wszystko przez to, że ostatnie dwa lata na światowym rynku zbóż minęły pod znakiem urodzaju. I to bardzo dobrze widać. Zwłaszcza w magazynach.
Andrzej Bąk, Warszawska Giełda Towarowa: to wszystko doprowadziło do tego, że aktualnie w magazynach na całym świecie znajduje się ilość zbóż sięgająca 25% globalnej rocznej produkcji. czyli zapasy są bardzo duże.
Z przeprowadzonych w listopadzie zeszłego roku badań GUS-u wynika, że pod zbiory 2010 roku zasiano blisko 5 milionów hektarów zbóż ozimych. To o 180 tysięcy hektarów mniej niż rok wcześniej. Do tego trzeba teraz będzie doliczyć straty spowodowane złym przezimowaniem.
Witold Katner Redakcja Rolna TVP
Zostaw odpowiedź