Nasiona – ceny z dn. 11.09.09.

Przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Pełną parą ruszyła Internetowa Giełda Nasion Kwalifikowanych. Warszawska Giełda Towarowa wspólnie z Polską Izbą Nasienną oficjalnie uruchomiła ją jeszcze w maju, ale pierwsze większe oferty sprzedaży zaczęły napływać w lipcu, a największy ruch widać dopiero teraz.

Klientami są producenci rolni, zainteresowani kupnem nasion po jak najkorzystniejszej cenie. Nie płacą żadnej prowizji. Ale transakcji można też dokonywać poza giełdą. Ofert jest sporo, ceny zróżnicowane w zależności od odmiany nasion i regionu Polski.

  • INTERNETOWA GIEŁDA NASION KWALIFIKOWANYCH – Oferty sprzedaży:
  • żyto ozime – 800-1730 zł/t
  • pszenżyto ozime – 900-1430 zł/t
  • pszenica ozima – 1000-1230 zł/t
  • jęczmień ozimy – 1040 zł/t

Za nasiona kwalifikowane żyta ozimego trzeba zapłacić od 800 do 1730 złotych za tonę, pszenżyto kosztuje maksymalnie 1430 złotych, rozbieżności w cenach pszenicy są znacznie mniejsze.

Jaki jest zysk z uruchomienia Internetowej Giełdy Nasion Kwalifikowanych? Koncentracja sprzedaży w jednym miejscu, możliwość porównania ofert, bezpieczeństwo obrotu nasionami oraz dokonywanych płatności, korzystanie z informacji na temat rynku nasiennego, a także przygotowywanie klientów do kontraktów terminowych.

Mówi się o nich wiele, ale wciąż nie można się ich doczekać. A według Andrzeja Bąka-maklera Warszawskiej Giełdy Towarowej, to właśnie takie kontrakty zabezpieczyłyby rolników przed gwałtownym spadkiem cen towarów rolnych, czego dotkliwe przykłady widoczne są co roku.

Anna Borowska rolna.tvp.pl