Na (pół)metku

Do wydania jest prawie 70 miliardów złotych ale choć do rolników trafiło do tej pory tylko 14 miliardów to i tak zdecydowana większość środków jest już zagospodarowana. Chodzi o pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Takie tablice wiszą w wielu gospodarstwach. Rolnicy, którzy korzystali z unijnej pomocy mają obowiązek o tym poinformować. Tomasz Tomaqszewski kilka razy sięgał po dotacje.

Zdaniem wielu rolników korzystanie z unijnych funduszy to jedyna szansa zmodernizowania ich gospodarstw. Dlatego chętnych jest coraz więcej, a fundusze topnieją błyskawicznie.

Do wydania w latach 2007-2013 jest 69 miliardów złotych. Blisko 14 miliardów trafiło już do rolników, drugie tyle trafi niebawem. A to oznacza, że prawie połowa pieniędzy jest już zagospodarowana. Ale to nie wszystko. Trzeba zarezerwować także środki na wypłatę tak zwanych zobowiązań wieloletnich.

W tym zostaną uruchomione wszystkie działania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W III kwartale do Agencji Restrukturyzacji będą mogli zgłosić się rolnicy, którzy chcą przekazać ziemię w zamian za renty strukturalne. Jesienią stoczy się decydujący bój o pieniądze na modernizację gospodarstw. Wcześniej bo na przełomie maja i czerwca będą przyjmowane wnioski na dodatkową działalność gospodarczą, wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw oraz na usługi doradcze.

Dokładnych terminów przyjmowania wniosków na razie nie ma. Jedno jest pewne chętnych będzie więcej niż jest pieniędzy. I wszystko wskazuje na to, że w tym roku niektóre działania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 przejdą do historii.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP