MRiRW: Staniały produkty rolne

W trzecim tygodniu marca staniały wszystkie rodzaje zbóż, niektóre rodzaje mięsa oraz mleko w proszku – wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej resortu rolnictwa. Wzrosły natomiast ceny kurczaków.

Za pszenicę konsumpcyjną płacono w tym czasie w kraju średnio 462 zł/t, tj. o 0,6 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Za żyto konsumpcyjne producenci uzyskiwali średnio 304 zł/t, tj. o 1,9 proc. mniej niż tydzień wcześniej.

Od miesiąca obniżają się ceny skupu kukurydzy. W analizowanym tygodniu dostawcy przeciętnie za ziarno to otrzymywali 505 zł/t wobec 508 zł/t w poprzednim tygodniu. Ceny jęczmienia paszowego, mimo znacznych tygodniowych wahań, również wykazują trend spadkowy. Cena tego ziarna ukształtowała się na poziomie 386 zł/t, tj. o 0,7 proc. wyższym niż tydzień wcześniej, ale o 2 proc. niższym niż dwa tygodnie wcześniej.

W porównaniu do notowań sprzed miesiąca pszenica i żyto potaniały o 4-7 proc., a jęczmień i kukurydza o ok. 3 proc. Jednocześnie ceny zbóż podstawowych były o 10-18 proc. niższe niż przed rokiem, a kukurydzy o ok. 4 proc. niższe.

Od trzech tygodni obniżają się ceny skupu trzody chlewnej. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w trzecim tygodniu marca dostawcy żywca wieprzowego otrzymywali średnio 3,68 zł/kg, o ok. 1 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku trzoda chlewna była o 24 proc. tańsza.

Za żywiec wołowy w analizowanym okresie, tak jak w poprzednim tygodniu, odbiorcy otrzymywali przeciętnie 4,52 zł/kg. Było to o prawie 9 proc. mniej niż przed miesiącem i przed rokiem. Polska wołowina niezmiennie jest jedną z najtańszych na rynku unijnym.

Ceny skupu kurcząt typu brojler wzrosły do 3,13 zł/kg, tj. o ok. 3 proc. wobec poprzedniego tygodnia i notowania sprzed miesiąca. Natomiast indyki potaniały odpowiednio o ok. 1 proc., do 4,30 zł/kg. W porównaniu do cen sprzed roku drób był tańszy o ponad 9 proc.

Potaniało także pełne mleko w proszku. W trzecim tygodniu marca br. jego cena wyniosła 9,67 zł/kg i była o 3 proc. niższa niż tydzień wcześniej. W tym czasie odtłuszczone mleko w proszku podrożało o 1,5 proc., do 7,68 zł/kg.

PAP