Mleczny protest

Niczego nie przyniosło wczorajsze nieformalne spotkanie unijnych ministrów rolnictwa w sprawie kryzysu na rynku mleka. Obradom towarzyszyły potężne demonstracje farmerów. Ale przynajmniej jedno jest coraz pewniejsze. Jeżeli nawet po 2015 roku zniknie kwotowanie produkcji mleka, pojawi się jakaś inna forma regulacji rynku.

Belgijska policja próbowała nie dopuścić, aby demonstranci wjechali do Brukseli główną autostradą. Ale ostatecznie musieli przepuścić zdesperowanych farmerów. Potem w centrum miasta kilka tysięcy z nich urządziło potężną demonstrację.

Richard Patrice – farmer, Belgia: jeżeli nic się nie zmieni do końca jesieni będę musiał zrezygnować z produkcji mleka. Każdego dnia tracę pieniądze. To tak jak bym codziennie rano wstawał i palił 50 euro.

Kilka tysięcy producentów mleka z Europy Zachodniej dobitnie pokazało co sądzi o dotychczasowych formach pomocy zaoferowanych im przez Wspólnotę.

Romuald Schaber – European Milk Board: ta polityka zawiodła, muszą nastąpić zmiany i to szybko.

Podczas wczorajszego spotkania pierwsze skrzypce grał francuski minister, który wraz ze swoją niemiecką odpowiedniczką domaga się od Komisji Europejskiej pogłębienia interwencji na rynku oraz nowych mechanizmów.

Bruno La Mair – minister rolnictwa Francja: pracujemy nad takimi formami regulacji rynku, które pozwolą zarabiać przyzwoite pieniądze za pracę, która się wykonuje.

Francusko – niemiecką propozycję poparło już 20 krajów. A to na unijnym forum oznacza większość, która daje możliwość przegłosowania swoich pomysłów. Komisja Europejska zgadza się na przedłużenie i pogłębienie interwencji na rynku, ale o pozostawieniu systemu kwot mlecznych nie chce nawet słyszeć.

Mariann Fischer Boel – komisarz ds. rolnictwa UE: wszyscy zgodziliśmy się w 2003 roku, że kwoty mleczne znikną po 2015. To zostało potwierdzone podczas debaty nad tzw. przeglądem zdrowotnym Wspólnej Polityki Rolnej. I wciąż obowiązuje. Kwoty znikną z końcem marca 2015 roku.

Szwedzka prezydencja poinformowała, że nowych decyzji Komisji Europejskiej dotyczących rynku mleka można się spodziewać dopiero w październik podczas kolejnego spotkania unijnych ministrów rolnictwa.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP