Ministrowie rolnictwa: Polski Marek Sawicki i Francji Bruno Le Maire podpisali w poniedziałek w Warszawie wspólne oświadczenie, w którym wskazują, że środki interwencyjne, jakimi dysponuje Komisja Europejska, nie wystarczają do poprawy sytuacji w sektorze mleczarskim i UE musi podjąć „dalsze istotne działania”.
Na konferencji prasowej Sawicki poinformował, że sytuacja na unijnym rynku mleka była głównym tematem spotkania z francuskim ministrem żywności, rolnictwa i rybołówstwa. Ministrowie zgodzili się, że w obecnej kryzysowej sytuacji potrzebna jest większa interwencja KE, wspierająca produkcję mleka.
Szef polskiego resortu rolnictwa przypomniał, że już w październiku ubiegłego roku zgłosił KE potrzebę interwencji na rynku mleka, ale dopiero w styczniu Komisja zgodziła się na dopłaty do przechowywania mleka w proszku, a w marcu – na dopłaty do eksportu tego produktu. Zdaniem ministra, interwencja ta była spóźniona.
Według Le Maire’a, regulacje na rynku mleka są konieczne i będą także potrzebne w przyszłości, ale limitowanie produkcji mleka nie jest skuteczną metodą stabilizowania cen na tym rynku. Minister uważa, że działania KE powinny polegać na wzmocnieniu instrumentów interwencyjnych i szybszym reagowaniu na problemy branży. Chodzi m.in. o podniesienie cen interwencyjnych czy zwiększenie refundacji eksportowych na masło, mleko w proszku i ser.
Francuski minister chce zwołania w najbliższym czasie spotkania unijnych szefów resortów rolnictwa w tej sprawie. Poprzednie odbyło się w Brukseli na początku września. Francja i Niemcy opowiedziały się na nim za zwiększeniem regulacji tego sektora rolnego. Oświadczenie proponowane przez te dwa kraje podpisało 19 z 27 krajów członkowskich. Nie ma tam podpisu Polski.
W opinii KE, realizacja francusko-niemieckich postulatów byłaby odejściem od uzgodnionej w ubiegłym roku przez ministrów rolnictwa państw UE reformy Wspólnej Polityki Rolnej (tzw. Health Check). Zakłada ona stopniową liberalizację i całkowite odejście od limitowania produkcji mleka w 2015 roku.
Według GUS, średnia cena skupu mleka w sierpniu wynosiła 85,58 zł za 100 kg i była o 0,2 proc. niższa niż w lipcu br. i o 9,8 proc. niższa niż przed rokiem.
PAP
Zostaw odpowiedź