Minister Sawicki zabierze firmom miliard euro?

Minister Sawicki zabierze firmom miliard euro?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kierowane przez Marka Sawickiego, chce pozbawić przedsiębiorców na wsi jednego miliarda euro unijnych dotacji – ujawnia „Gazeta Prawna”.

Zamiar ten wynika z przygotowanych przez resort zmian w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007 – 2013, do których dotarł dziennik.

Korekta PROW jest potrzebna, bo w programie jest dziura finansowa związana z umacniającym się złotym. Jednak zmiany, które przygotował resort rolnictwa, szokują – zauważa „GP”. Według niej, 500 mln euro mniej unijnych dotacji dostanie przemysł spożywczy. Kolejne pół miliarda euro zostanie zabrane z działań na rzecz tworzenia nowych mikrofirm na wsi.

Ministerstwo rolnictwa tłumaczy, że bezrobocie na wsi spadło do takiego poziomu, iż nie ma potrzeby przeznaczać środków na tworzenie nowych miejsc pracy, a branża spożywcza dostała już dostatecznie dużo w poprzednich latach. Przedsiębiorcy są oburzeni propozycjami resortu rolnictwa.

Większość pieniędzy zostanie przekazana na renty strukturalne dla rolników oraz na wsparcie gospodarstw niskotowarowych.

MG Gazeta Prawna