Mini rekompensaty

Mini rekompensaty

10 groszy za zrzeczenie się kilograma indywidualnej kwoty mlecznej – tyle w tym roku otrzymają rolnicy, którzy zdecydują się na taki krok. Budżetowych pieniędzy wystarczy dla 5 tysięcy osób.

W ostatnich latach liczna rolników zajmujących się hodowlą bydła mlecznego spadła dwukrotnie. Konsolidacja produkcja to także efekt rekompensat jakie dawała Agencja Rynku Rolnego w zamian za zrzeczenie się indywidualnych kwot mlecznych. W tym roku program będzie realizowany na dużo mniejszą skalę.

Waldemar Sochaczewski – wiceprezes ARR: będzie to zapewne mniejsza skala ale także zainteresowanie spada. Przypomnę, że w ostatnich dwóch latach wykupiliśmy już znaczne ilości kwot mlecznych.

Wnioski o rekompensaty będzie można składać od pierwszego do 15 września. W poprzednich latach wynosiły one nawet kilkadziesiąt groszy za litr, a ich wysokość zależała od województwa. W tym roku w całym kraju za zrzeczenie się kilograma kwoty Agencja płaci 10 groszy.

Waldemar Broś – prezes KZSM: myśmy nie zwracali uwag jako krajowy związek do rozporządzenia ministerstwa rolnictwa, ponieważ uważamy to za realną cenę. Oczywiście trzeba przypomnieć rolnikom, że pozbycie się kwoty nawet za 10 groszy nadal stawia im pewne warunki.

Rolnik musi po pierwsze zobowiązać się do zaprzestania produkcji mleka, a po drugie do utrzymania swoich użytków zielonych oraz hodowli bydła mięsnego.

Witold Katner rolna.tvp.pl