Mikro-Makro

Mikro-Makro

Liczą się pomysły i nowe miejsca pracy. Za kilkanaście dni rusza kolejna edycja wsparcia dla małych firm działających na obszarach wiejskich. Do rozdysponowania jest ponad miliard złotych.

Karolina Jasiniak od 10 lat planowała otworzyć informatyczną firmę szkoleniową. W końcu się udało.

Karolina Jasiniak Blizne „W momencie kiedy pojawiły się fundusze europejskie, odchowaliśmy dzieci zaczęliśmy próbować znajdować środki na uruchomienie takiego centrum szkoleniowego, bo akurat szkolenia sieciowe wymagają dużych nakładów na sprzęt.”

Zakup tych urządzeń dofinansowany był w połowie przez Unię Europejską. Dzięki temu, że pani Karolina mieszka w miejscowości, która mieści się w definicji tak zwanych obszarów wiejskich skorzystała z programu na tworzenie i rozwój mikro-przedsiębiorstw. Musi jednak prowadzić działalność gospodarczą przez co najmniej 5 lat.

Karolina Jasiniak Blizne „Mimo, że gospodarka jest chwiejna, niektórzy analitycy mówią, że dochodzi do nas ten kryzys można bez obaw zrealizować tak zwany wskaźnik produktu i rezultatu.”

Pomoc na tworzenie i rozwój mikro-przedsiębiorstw może wynosić od 100 do 300 tysięcy złotych. Wszystko zależy od liczby stworzonych miejsc pracy. Praktycznie nieograniczony jest za to zakres działalności.

Aneta Kulesza ARiMR „Zarówno usługi dla ludności wiejskiej, usługi turystyczne, usługi remontowe, transportowe, rzemiosło rękodzielnictwo, czyli naprawdę tego jest bardzo wiele.”

Wnioski o przyznanie wsparcia na tworzenie i rozwój małych firm będzie można składać w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji od 28 czerwca do 9 lipca.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP