Materiał siewny i nasiona warzyw w górę

Złe wieści dla działkowiczów, ogrodników i rolników. Zdrożeje materiał siewny i zdrożeją nasiona warzyw. To nie tylko kwestia pogody, mniejszych urodzajów ale także zapowiadanej podwyżki VAT-u.

To największe pole rzodkiewki na Dolnym Śląsku. Nasienna uprawa nie wygląda efektownie, ale zbiór wart jest majątek. Z 16 ha otrzymać można zaledwie 1000 kilogramów nasion. W Snowidzy uprawia się tylko te odmiany marchwi, bobu, kopru, szpinaku, które firma sama wyhodowała i zarejestrowała.

Małgorzata Drabowicz – hodowla roślin Snowidza „Minimalnie, ale na pewno tak. No bo środki ochrony roślin, nawozy, jak również praca ludzka sa z roku na rok coraz droższe”.

Nasiona juz są bardzo drogie.

Ewa Sokołowska – handlowiec z Wrocławia „Takiej podwyżki spodziewaliśmy się, gdyż w tym okresie wielokrotnie podrożały inne produkty”

Klienci narzekają i… kupują.

Bożena Ziemniak – mieszkanka Wrocławia „Będę brała, no wolałabym, żeby cena była niższa, ale trudno”.

Barbara Kątowicz – mieszkanka Wrocławia „ Chciałoby się, żeby były jak najtańsze, to wiadomo”.

Juz wiadomo, że podrożeje także materiał siewny dla rolników, bo notowania pszenicy są wysokie, a nasiona kwalifikowane są dwu, trzykrotnie droższe.

Marcin Krajewski-skup zbóż Osadkowski S.A. „Wygląda na to, że ceny pszenicy będą rosły”.

Jeśli rolnicy nie kupią takiej pszenicy, to i tak uderzy ich to po kieszeni.

Zofia Grega – hodowla roślin Snowidza „Wtedy muszą właścicielowi odmiany odprowadzić opłatę hodowlana, to jest ich obowiązkiem”.

W tym roku, zdaniem GUS-u, zbiory warzyw będą o 10 procent niższe.

Jadwiga Jarzębowicz Redakcja Rolna TVP