Ostatecznie nie 300, ale 280 milionów euro zostanie przeznaczone na pomoc dla przechodzącego kryzys sektora mleczarskiego. Komisja Europejska ugięła się pod naciskiem większości państw członkowskich oraz demonstrujących po raz kolejny farmerów.
Już wchodząc na posiedzenie unijnych ministrów rolnictwa Mariann Fischer Boel przyznała, że żądanie dotyczące większego wsparcia finansowego mleczarstwa zostanie spełnione.
Mariann Fischer Boel – komisarz ds. rolnictwa UE: dzisiaj opróżnię swoje kieszenie i przekaże farmerom 280 milionów euro. Od początku robiliśmy co tylko się dało i jestem szczęśliwa, gdy widzę, że ceny produktów mleczarskich idą w górę.
Ale optymizmu pani komisarz raczej nie podzielali protestujący w Luksemburgu farmerzy. Miasto zostało częściowo sparaliżowane.
Padraig Walsh – prezydent COPA: rolnictwo jest teraz w dużym kryzysie i to wszystkie rynki. Nie tylko mleko. Problemy są ze zbożami, świniami, burakami cukrowymi i wołowiną. Nasze dochody bardzo spadły. I dlatego potrzeba jest szybka akcja Komisji Europejskiej. Oczywiście cieszymy się z propozycji przeznaczenia na sektor mleka 280 milionów euro. Teraz najważniejsze jest to, aby te pieniądze zostały wypłacone jak najszybciej.
Ale nie wszystkie postulaty grupy 21 państw zostały spełnione. Komisja Europejska nawet nie chciała słyszeć o realizacji polskiego pomysłu wprowadzenia dopłat do mleka w proszku przeznaczanego na pasze.
Mariann Fischer Boel – komisarz ds. rolnictwa UE: jeśli popatrz się na listę życzeń 21 państw, zostały one spełnione wszystkie poza jednym, na który nie mogę się zgodzić Nikt mnie nie przekona, że dopłacanie do mleka w proszku przeznaczonego na paszę to rozsądne wydawanie pieniędzy.
W ostatnich miesiącach ceny skupu mleka w krajach Wspólnoty spadły o 1/3, czyli znacznie poniżej kosztów produkcji.
Witold Katner Redakcja Rolna TVP
Zostaw odpowiedź