Liczy się pomysł

Liczy się dobry pomysł. Już za miesiąc ruszy kolejna edycja wsparcia dodatkowej działalności pozarolniczej. Maksymalnie będzie można dostać 100 tysięcy złotych.

Bogumiła Janczara od 15 lat prowadzi z mężem gospodarstwo i własny zakład fryzjerski. Gdy zaczynała o żadnej pomocy na rozpoczęcie dodatkowej działalności nie było mowy. Mimo to nie żałuje swojej decyzji.

Bogumiła Janczara – Potworów „Zawsze coś dla domu, powiem tak zawsze cos dla domu jakiś dodatkowy pieniążek.”

Z kolei państwo Sosińscy na rozpoczęcie dodatkowej działalności pozarolniczej zdecydowali się, gdy już wykorzystali w pełni fundusze na modernizację gospodarstwa.

Barbara Sosińska – Nowe Przybojewo„Mi się wydaje, że warto, że ludzi powinni, bo my to mamy z pół gospodarstwa z funduszy można powiedzieć.”

Rolnicy postawili na działalność handlową. Za unijne dotacje urządzili magazyn i kupili samochód ciężarowy.

Sosiński Andrzej – Nowe Przybojewo „Jeżeli się zgromadzi towar od 3 rolników czy od 4 to jest łatwiej to sprzedać można się oferować do jakiegoś marketu czy hurtowni.”

Do tej pory ze wsparcia na dodatkową działalność gospodarczą z funduszy na lata 2007-13 Agencja Restrukturyzacji ponad 2 tysiącom osób wypłaciła prawie 200 milionów złotych. Drugie tyle inwestycji jest w trakcie realizacji. Wkrótce po dotacje będą mogli zgłaszać się następni chętni.

Tomasz Kołodziej- prezes ARiMR „Planuje w 1 dekadzie sierpnia myślę, że będzie to 9 sierpnia ogłosić na to działanie i od 24 sierpnia będziemy w Agencji zbierać wnioski aż do wyczerpania środków.”

Do wydania jest 338 milionów złotych.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP