Kwaśna słodycz

Kwaśna słodycz

Ceny dużo wyższe niż przed rokiem, ale i tak nie ma powodów do radości. Plantatorzy truskawek powoli rozpoczynają sezon zbioru i sprzedaży owoców.

Zimny i deszczowy maj zrobił swoje. Truskawek jest mało, a co do ich jakości można mieć sporo do życzenia. A to dopiero początek sezonu.

Wioletta Basińska, Konstantynów – „Jeszcze grad nam przyszedł zbił trochę. Także ogólnie ciężko jest. Przyjdą większe deszcze i będzie po truskawkach.”

Z drugiej strony rolnicy obawiają się nagłej zmiany pogody. Gwałtowny wzrost temperatury przy dużej wilgotności będzie sprzyjał rozwojowi szarej pleśni.

Waldemar Welkier, Brzozów – „Trzeba będzie jechać do sklepu kupić środki i zabezpieczyć żeby po prostu nie gniło i żeby coś zebrać dalej.”

Na razie plantatorzy nie narzekają tylko na ceny.

Waldemar Welkier, Brzozów – „Cena jest taka dosyć dobra jeszcze, ciekawe jak długo się utrzyma, ale no mówię jest dużo więcej pracy z tym i problemów.”

Łukasz Jaśkiewicz, Przeszkoda – „Na razie nie jest tak źle tyko, że za mało się sprzedaje tego, gdyby było więcej to by się bardziej opłacało, a na razie jest słabo.”

Pytanie tylko, czy gdy więcej owoców trafi do sprzedaży utrzymają się też wysokie ceny. A to jest mało prawdopodobne.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP