Kupować czy nie?

Kupować czy nie?

Kupować, czy nie kupować oto jest pytanie. Z jednej strony po co jeżeli kwoty mleczne po 2013 roku znikną z Unii Europejskiej. Ale z drugiej trzeba pamiętać, że Bruksela wciąż karze za przekroczenie limitów.

Jednoznacznej odpowiedzi wciąż brak, bo wszystko zależy od indywidualnej sytuacji rolnika. Pewne jest jedno jeżeli rolnik chce się rozwijać, kwoty kupować musi, choć za 4 lata nie będą one nic warte. Rolnicy zajmujący się hodowlą bydła od momentu decyzji Komisji Europejskiej o likwidacji kwot mlecznych zadają tylko jedno pytanie. Czy warto kupować kwoty mleczne ? Na pierwszy rzut oka nie opłaca się, bo za 4 lata kwot mlecznych już nie będzie.

Ludwik Broj, Chróścina Opolska – „Ja w tej chwili wydaje pieniądze żeby kupować kwotę a w 2015 roku zostaną zlikwidowane i ja tracę kwotę i pieniądze które mogłem wykorzystać na inny cel, a Ja przeznaczyłem to na zwiększenie produkcji mleka.”

Frustracja rolników wydaj się być całkowicie uzasadniona. Ale zdaniem ekonomistów taka inwestycja jest jak najbardziej potrzebna.

Jadwiga Seremak – Bulge, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – „Nie popełnią błędu jeżeli będą kupowali kwoty mleczne których kwoty są bardzo niskie mimo tego, że te kwoty mają być zniesione.” Opinię ekspertów potwierdzają sami rolnicy.

Aleksander Płotnicki, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka – „Uważam, że teraz trzeba kupowac kwoty mleka ponieważ jest tania na chwile obecna kwota kosztuje około 10 groszy za kilogram mleka, jest to prawie dwukrotnie mniej niż choćby rok temu.”

Mówiąc wprost taniej jest kupować na wolnym rynku limity produkcji od innych rolników, niż rozwijać produkcję i płacić unijne grzywny za przekroczenie kwot.

Roman Biliński, wieś Złotniki – „Dwa lata temu dokupiliśmy kwotę mleczną dodatkową, gdyby nie ten zakup z pewnością musielibyśmy ponieść koszty związane z nadprodukcją, a więc płacilibyśmy kary.”

Kwoty mleczne znikną w Unii Europejskiej w 2014 roku. Do tego czasu w każdym kraju będą rosły co roku o 1%.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP