Kukurydza – ceny z dn. 20.10.09.

Zbiory kukurydzy na kiszonkę już się skończyły. Plony są dobre, a nawet można mówić o nadmiarze surowca. Większa część oczywiście przeznaczana jest na własne potrzeby gospodarstw, ale w pasach przygranicznych surowiec jest coraz częściej kontraktowany do niemieckich biogazowi.

U nas na razie można tylko mówić o przymiarkach do takiego przerobu na większą skalę, a szkoda, bo to znacznie pomogłoby plantatorom. Ocenia się, że bez większych kłopotów rolnicy mogą uzyskać 100 złotych za tonę surowca z przeznaczeniem na biogaz, a to pokrywa nakłady.

Natomiast zbiory kukurydzy na ziarno trwają. Na południu Polski są na półmetku, ale tylko tam. W pozostałej części kraju stoją jeszcze na polach. W środkowej Polsce wilgotność ziarna przekracza 30 % -to0 zbyt dużo, aby suszenie było opłacalne. Wszyscy czekają na słońce i i kontynuację żniw.

  • ZIARNO KUKURYDZY – z nowych zbiorów u producenta:
  • południe Polski – 420 zł/t
  • północ Polski – 445 zł/t
  • wiosna 2010 (prognozy) – 500 zł/t

Mokra pogoda wpłynęła na lekkie podwyżki kukurydzy. Teraz u producentów na południu kraju ziarno kosztuje 420 złotych za tonę, na północy jest o 20-30 złotych droższe.

Zdaniem ekspertów wiosną ceny mogą sięgnąć 500 złotych. Na światowych rynkach brakuje kukurydzy, szczególnie z przeznaczeniem na biopaliwa. U nas chociaż popyt jest dużo mniejszy niż zapowiadano, to podwyżki powinny znaleźć odzwierciedlenie także na naszym rynku.

  • KUKURYDZA NA ZIARNO – prognozy 2009 r.:
  • plony – 60 q/ha
  • zbiory – 1,6 mln ton

Na razie plony kukurydzy na ziarno są niezłe. Szacuje się, że wyniosą około 60 kwintali z hektara, czyli o 4 kwintale więcej niż rok temu. Zbiory ocenia się na 1,6 milionów ton, czyli około pół miliona ton będziemy importować, bo nasze zapotrzebowanie na ten towar jest spore. Mówi się, że połowa tej ilości już dotarła do Polski.

Anna Borowska Redakcja Rolna TVP