Krowy z certyfikatem szczęśliwości

Krowy z certyfikatem szczęśliwości

Aby wołowina była krucha i smaczna, hodowana krowa musi być zrelaksowana i szczęśliwa. Musi mieć stały dostęp do wody i swobodę poruszania się. W produkcji wołowiny QMP specjalizuje się obecnie około 100 gospodarstw w Polsce. Tygodniowo w tym systemie ubijanych jest mniej więcej 200 sztuk bydła.

Polska wołowina ze znakiem jakości QMP pochodzi m.in. od krów francuskiej rasy limousine. Taka krowa powinna mieć stały dostęp do wody pitnej i musi być karmiona paszą wolną od GMO. Nie ma mowy o chowie w systemie uwięziowym. Zwierzęta powinny być „wyluzowane”, dlatego ze stada usuwa się agresywne sztuki, a w wielu przypadkach także wypala rogi, które mogłyby być przyczyną zranień.- My mamy ciągle zwracać uwagę na to, żeby one były najedzone i chętnie pobierały tę paszę. One nie mogą być zestresowane, a wręcz powinny być zadowolone – tłumaczy Ewa Piórkowska, właścicielka gospodarstwa w Sasku Małym w warmińsko-mazurskiem.

System QMP kontroluje chów, ubój, dojrzewanie, pakowanie i dystrybucję mięsa. Wiek uboju zwierząt nie może przekroczyć 24 miesięcy. Jałówki oddaje się do ubojni pomiędzy 18 a 20 miesiącem, buhaje trochę później – pomiędzy 20 a 24 miesiącem życia. Ich waga nie może wynosić mniej niż 750 kg. Dzienny przyrost masy powinien się kształtować na poziomie od 1 kg do 1,30 kg. Maksymalny czas transportu do ubojni nie może przekraczać ośmiu godzin. Powinien odbywać się w warunkach humanitarnych, najlepiej ze zwierzętami, które ze sobą dojrzewały.

QMP jest pierwszym systemem produkcji polskiej wołowiny zatwierdzonym przez Komisję Europejską. Prace nad wdrożeniem projektu trwały kilka lat. Dzięki temu udało się zarejestrować Quality Meat Program w 2008 roku. Notyfikację Komisji uzyskał w zeszłym roku. – Rolnicy mają stabilną, gwarantowaną, ilość produkcyjną i możliwość zbycia oraz nieco wyższą cenę – około 1 zł na kg – to jest bonus za jakość – tłumaczy prof. Agnieszka Wierzbicka, pomysłodawczyni systemu.

Póki co polską wołowinę wysokiej jakości można nabyć tylko w Makro, skąd dystrybuowana jest do sprzedaży w innych sklepach. Wołowiny QMP nie można nabyć w sprzedaży bezpośredniej. Marzeniem twórców systemu QMP, czyli Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego jest poprawa spożycia wołowiny w Polsce. Przeciętny Europejczyk zjada rocznie ok. 20 kg tego mięsa. Statystyki zawyżają Anglicy i Holendrzy, a zaniżają Polacy, zjadając zaledwie 3 kg wołowiny w ciągu roku.

Dominika Panek