Kredytobranie

Milion sześćset pożyczek na kwotę ponad czterdziestu miliardów złotych. To najkrótsze podsumowanie szesnastoletniego już programu kredytów preferencyjnych. Zdaniem Agencji Restrukturyzacji w tym roku rolnicy nie powinni mieć problemu z uzyskaniem pomocy.

Na zakup środków do produkcji, ziemi ciągników, i maszyn rolniczych oraz modernizację budynków. Rolnicy mają do wyboru 13 tanich linii kredytowych.

Jarosław Wojtowicz – ARiMR: dwie linie służące do wznowienia produkcji w gospodarstwach dotknie tych klęskami żywiołowymi i 11 linii służących dofinansowaniu inwestycji podstawowej produkcji rolnej.

Trzeba jednak pamiętać, że od tego roku o tak zwane kredyty klęskowe będą mogli ubiegać się tylko ci rolnicy, którzy ubezpieczyli co najmniej połowę upraw. Wszystkie formalności związane z przyznaniem pożyczek trzeba załatwiać w bankach, które mają podpisane umowy z Agencją Restrukturyzacji.

Jarosław Wojtowicz – ARiMR: w pewnym momencie w ubiegłym roku cena pieniądza była dość wysoka w związku z tym banki nieco0 mniej tych kredytów udzieliły. Ale cena pieniądza spada w związku z tym liczymy, że tych kredytów będzie więcej.

W zależności od rodzaju pożyczki Agencja Restrukturyzacji będzie dopłacać do oprocentowania przez kilka a nawet kilkanaście lat.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP