Końcówka pieniędzy w programie dla młodych rolników

Końcówka pieniędzy w programie dla młodych rolników

Pieniędzy wystarczy jeszcze tylko dla blisko pięciuset chętnych. Kończą się limity środków w programie dla młodych rolników. Dotychczas po premie zgłosiło się 12 i pół tysiąca osób.

Na razie jeszcze tylko teoretycznie ale już są. Kilka tysięcy rolników dostało decyzje o przyznaniu siedemdziesięciu pięciu tysięcy złotych na dobry początek.

Krzysztof Częścik – Sypniewo „Było zaskoczenie, ż tak szybko, bo pierwszy raz korzystam z takich funduszy unijnych. I myślę, że wkrótce przejmę gospodarstwo.”

Adam Mikulski – Rawy „Mam decyzję już przyznaną, przyszła pocztą decyzja również warunki które muszę spełnić.”

Pierwszy i podstawowy warunek to przejęcie gospodarstwa o odpowiedniej wielkości. I tu zaczyna się problem, bo większość rolników dostanie ziemię dopiero po rozdaniu rent strukturalnych. Niektórzy jednak mają już pieniądze na kontach.

Marzena Gadomska – ARiMR Mazowsze „Już mamy kilkunastu takich beneficjentów, którzy przejęli gospodarstwa i zaczęli samodzielnie gospodarować.”

Dokumenty o przyznanie premii dla młodych rolników można składać jeszcze w siedmiu województwach. W niektórych regionach limit zostanie przekroczony lada dzień. Najwięcej pieniędzy jest jeszcze do rozdysponowania w Małopolsce i na Dolnym Śląsku.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP