Kasa do wzięcia

Historia lubi się powtarzać. Są pieniądze, nie ma chętnych. Co zrobić aby zachęcić rolników do korzystania z płatnych usług doradczych? Rząd proponuje większą pomoc. Ale czy to wystarczy?

Dotychczas rolnicy, którzy chcieli przygotować gospodarstwo do spełniania tak zwanej zasady wzajemnej zgodności mogli ubiegać się o wsparcie na płatne usługi doradcze.

Chętnych na to było niewielu. Dlatego teraz pomoc ma być szersza. Rolnicy będą mogli dostać pieniądze na przygotowanie wniosków o unijne dotacje.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: cross–compliance to raz ale dwa to wszystkie wnioski rolnośrodowiskowe, wszystkie wnioski na modernizację, różnicowanie itd.

Umowę na świadczenie usług doradczych można podpisać z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, Izbami Rolniczymi lub prywatna firmą, która ma akredytację ministerstwa rolnictwa.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: pobierając opłate za ten wniosek ma obowiązek przypilnowania dokumentacji na każdym etapie uzupełnień, podpisania umowy i rozliczenia projektu.

Prace nad zamianą przepisów trwają. Kiedy program wejdzie w życie? Resort rolnictwa zapewnia że szybko.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP