Kary na nowo

Szykują się zmiany w zasadach płacenia przez rolników kar za źle wypełnione wnioski o dopłaty bezpośrednie. Teraz niesłusznie wypłacone pieniądze będą pomniejszała dotacja za kolejny rok.

Ubiegający się o dopłaty rolnicy sami we wnioskach określają za jaki areał należy się im unijne wsparcie. Jak łatwo się domyśleć to w efekcie najczęstszy błąd.

Renata Mantur, ARiMR: najczęściej popełnianymi błędami to jest przedeklarowanie powierzchni w stosunku do baz referencyjnych, czy do powierzchni określonych w bazach referencyjnych.

Do tej pory, gdy Agencja wykrywała błędy ściąganiem niesłusznie wypłaconych dotacji zajmowała się centrala w Warszawie. Teraz ma to się zmienić. Rolnik, któremu wypłacono zbyt dużą kwotę za rok otrzyma pomniejszone dopłaty. A tzw. kompensacją mają się zajmować biura powiatowe.

Kazimierz Plocke – wiceminister rolnictwa: kierownik biura powiatowego ARiMR będzie wydawał decyzje administracyjne w sprawie kompensaty kary dla beneficjenta.

W roku 2008 o dopłaty bezpośrednie wnioskowało około milion 400 tysięcy rolników. W ponad 100 tysiącach gospodarstw przeprowadzono kontrole. Nieprawidłowości stwierdzono u 14% z nich.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP