Kalendarium funduszy

Wszystko wskazuje na to, że co najmniej kilka programów pomocowych dla rolników już w tym roku przyjdzie do historii. Rusza kolejna kampania przyjmowania wniosków na Program rozwoju Obszarów Wiejskich. Kto i kiedy będzie mógł składać dokumenty?

Gdy ponad 6 lat temu ruszały pierwsze programy pomocowe rolników trzeba było zachęcać do korzystania z nich. Ale z każdym rokiem kolejki przed Agencją Restrukturyzacji rosły, a gospodarstwa stawały się coraz bardziej nowoczesne. Marcin Bednarski już kilka razy ubiegał się o dotacje.

Marcin Bednarski – Grabowa „To jest ciężka droga, ale dla odważnych i konsekwentnych. Można uparcie dążyć do celu i osiągnąć sukces.”

Pan Marcin w sprawie funduszy unijnych nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Rolnik zdaje sobie sprawę, że nie ma zbyt dużo czasu na zastanawianie, bo pieniądze topnieją z dnia na dzień.

Tomasz Kołodziej – prezes ARiMR „Mamy ich na lata 207-13 około 70 miliardów złotych. Tak naprawdę już ponad 50 miliardów została zagospodarowana. Zostało nam około 20-19 miliardów złotych do wydania w najbliższym czasie.”

Jedno jest pewne chętnych na unijne wsparcie będzie więcej niż jest pieniędzy.

Marek Sawicki – minister rolnictwa „Ja się nie boję wydania pieniędzy przed upływem 2013 roku. Bardziej bym się martwił gdyby te pieniądze do 2013 roku nie zostały wykorzystane.”

A wyścig do unijnej kasy rozpocznie się już za kilak tygodni. Na pierwszy ogień idzie program skierowany do przetwórstwa rolno-spożywczego. Już 12 sierpnia do regionalnych oddziałów Agencji Restrukturyzacji będą mogły zgłaszać się grupy producentów rolnych. Później będą przyjmowane wnioski od przedsiębiorców. Od 16 sierpnia do biur powiatowych agencji Restrukturyzacji będą mogli zgłaszać się rolnicy, którzy chcą skorzystać z dofinansowania na płatne usługi doradcze. 17-go sierpnia ruszy premia dla młodych rolników. 24 sierpnia rozpocznie się przyjmowanie wniosków na różnicowanie działalności. Od 1 do 10 września będzie trwała kampania przyjmowania wniosków na długo oczekiwane renty strukturalne.

Marek Sawicki – minister rolnictwa „Informuję, że już więcej naborów nie będzie.”

Znany jest jeszcze jeden termin. Od 5 października o pomoc będą mogły ubiegać się nadleśnictwa dotknięte w tym roku katastrofami i klęskami żywiołowymi. W kalendarzu zabrakło tylko jednego działania. Nie wiadomo jeszcze dokładnie kiedy ruszy przyjmowanie wniosków na modernizację gospodarstw rolnych.

  • PROGRAM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH 2010:

  • 12 sierpnia – Zwiększenie wartości dodanej
  • 16 sierpnia – Usługi doradcze
  • 17 sierpnia – Ułatwienie startu młodym rolnikom
  • 24 sierpnia – Różnicowanie działalności
  • 1-10 września – Renty strukturalne
  • 5 października – Odtwarzanie produkcji leśnej

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP