Jabłka – ceny z dn. 13.01.2010.

To pierwszy taki rok, w którym ukraińscy importerzy jabłek zamiast świętować, pracują. Skąd zmiana? Zdaniem specjalistów to bardzo pragmatyczne podejście – skoro są święta, świętują też celnicy, a jeśli świętują celnicy…kończyć chyba nie trzeba…

A ceny? Tu już znacznie gorzej. Najwyższej jakości goldeny rzadko udaje się sprzedać powyżej złotówki. Najpierw trzeba znaleźć chętnego, a potem ostro negocjować. Najczęściej jabłka są kupowane od 50 do 80 groszy.

  • JABŁKA DESEROWE:

  • export – 0,60 – 1,10 zł/kg
  • spółdzielnie ogrodnicze – 0,60 – 1,15 zł/kg
  • rynku hurtowe – 0,40 – 1,80 zł/kg

Początek nowego roku, już tradycyjnie przyniósł obniżkę rosyjskich ceł, ale to i tak nie zmieniło krajobrazu rynku. Z Polski, wysyłka jabłek do Rosji wciąż jest obarczona ogromnym ryzykiem, dlatego nasze owoce cały czas dostają się tam przez pośredników.

Ze względu na trudności z przechowywaniem, skończyły się już możliwości zakupów w Serbii i Mołdawii. Teraz my jesteśmy najpoważniejszym producentem.

Jeśli po prawosławnych świętach eksport jabłek kilkukrotnie wzrośnie – czego spodziewają się eksperci – całkiem prawdopodobne, że wzrosną również i ceny.

Małgorzata Motecha-Pastuszko Redakcja Rolna TVP