Inwestycje w kryzysie

Pomysłów na dobre inwestycje nie brakuje nawet w czasach kryzysu. Wszystko zależy od naszych zasobów finansowych, długości inwestycji i ryzyka, jakie jesteśmy gotowi podjąć – uważają analitycy.

W obecnej sytuacji powinniśmy podejmować decyzję ostrożnie, gdyż zmiany na rynku finansowym zachodzą bardzo dynamicznie.

Dla osób, które chcą uniknąć ponoszenia większego ryzyka ciekawą inwestycją pozostają jeszcze lokaty bankowe. Warto poszukać dobrej oferty w tym zakresie na rynku. Z chwilą, kiedy ich oprocentowanie będzie spadać, zacznie rosnąć zyskowność funduszy obligacji.

Należy jednak pamiętać, że i tam zdarzają się pewne wahnięcia. Przy długoterminowej, kilkuletniej inwestycji warto zacząć się zastanawiać nad rynkiem akcji i rynkiem nieruchomości, bo ziemia ostatnio w cenie, a chętnych na jej zakup nie brakuje.

Działki rolne na Kujawach należą już do najdroższych w Unii Europejskiej. Zdaniem ekspertów ziemia będzie cały czas drożeć, bo jej zasoby się kurczą, dlatego jej nabycie, szczególnie w atrakcyjnym rejonie na pewno przyniesie nam pokaźny zysk.

Godna uwagi jest również soja, którą handluje się poprzez kontrakty terminowe. Oprócz dużych wartości odżywczych, uznawana jest przez lekarzy za roślinę leczniczą.

Badania nad potwierdzeniem zdrowotnych właściwości soi, która już jest ważnym składnikiem diet, powinny wpływać na zwiększenie popytu na to ziarno. Podobnie sporo można zarobić na handlu cukrem, pszenicą czy roślinami oleistymi. Osobom, które inwestują na lata, godny polecenia jest także rynek metali szlachetnych.

Wszystko wskazuje na to, że obecny kryzys finansowy w dłuższym terminie odbije się na globalnym rynku wysoką inflacją. W takiej sytuacji jedynie kruszce są wstanie uchronić nasz kapitał przed znaczną utratą wartości.

W czasach kryzysu najczęściej wygrywa ten, kto ma gotówkę. Jest to jednak podejście krótkoterminowe i bez odpowiedniej wiedzy na temat inwestowania trudno osiągnąć sukces.

Redakcja Rolna TVP