Interwencyjny skup zbóż w listopadzie

To już więcej niż pewne. Interwencja na rynku zbóż rozpocznie się w listopadzie i będzie dotyczyć głównie jęczmienia. Interwencja na rynku zbóż rozpocznie się w listopadzie i potrwa do maja. Pszenica, jęczmień i kukurydza będą skupowane po 101 euro za tonę.

W ostatnich latach mechanizmów interwencyjnych – poza małymi wyjątkami – prawie w ogóle nie wykorzystywano. Ceny zboża na rynku były bowiem wyższe niż unijne minima. W tym roku będzie inaczej.

Maciej Tomaszewicz – Izba Zbożowo–Paszowa: może to nie będzie taka jakaś gigantyczna wielkość, licząca powiedzmy w setkach tysięcy ton, ale na pewno część zboża do interwencji trafi.

Wszystko za sprawą niskich cen skupu ziarna. Szczególnie trudna sytuacja jest na rynku jęczmienia.

Rafał Mładanowicz – KFPZ: dlatego, że w tej chwili jęczmień w skupie jest na poziomie 270-280 złotych. Natomiast, jeśli on będzie spełniał parametry konkretne, to rolnik dostanie za niego 400 złotych.

Interwencja na rynku zbóż rozpocznie się w listopadzie i potrwa do maja. Pszenica, jęczmień i kukurydza będą skupowane po 101 euro za tonę. Każdego miesiąca cena będzie rosnąć o 1 euro. Ale zdaniem ekspertów ze sprzedażą jęczmienia lepiej nie czekać.

Izabela Dąbrowska –Kasiewicz – BGŻ: ten stopniowy wzrost ceny interwencyjnej od listopada do maja, będzie korygowany oczekiwaną aprecjacją złotego, dlatego ta oferowana cena za jęczmień będzie spadać.

Zainteresowani interwencyjną sprzedażą muszą jednak pamiętać o wysokich wymaganiach jakościowych oraz minimalnej partii zboża, która musi wynieść 80 ton.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP