Ilu rolników dostanie renty strukturalne

Lista szczęśliwców będzie ogłoszona za kilka tygodni. Jak na razie nie wiadomo ilu rolników dostanie renty strukturalne. W resorcie rolnictwa trwa intensywne liczenie. Jest spora szansa, że pula środków zostanie zwiększona.

O renty strukturalne w tym roku ubiega się ponad 11 tysięcy rolników. Zgodnie z planem na świadczenia szanse ma połowa z nich. Większość ma zamiar przekazać ziemię następcom, którzy z kolei ubiegają się o premie dla młodych rolników. Pytanie tylko co jest większa zachętą do pozbycia się gospodarstwa?

Czesław Krawczyk, Wólka Gołowska: raczej premia, bo ta renta to nie jest taka wysoka. Na dwie osoby w granicach 1700 złotych to nie jest tak wiele.

Pan Czesław uzależnia przekazanie gospodarstwa od decyzji o przyznaniu renty strukturalnej. W razie odmowy scenariusz jest tylko jeden.

Czesław Krawczyk, Wólka Gołowska: to dalej będę gospodarował, prowadził gospodarstwo.

Jak będzie w rzeczywistości okaże się już niedługo.

Kazimierz Witkowski, ARiMR Mazowsze: do 24 listopada dyrektorzy oddziałów regionalnych ustala kolejność przyznawania rent na poziomie oddziałów wojewódzkich.

A lista krajowa będzie znana pierwszego grudnia. Największe szanse na świadczenia mają, ci którzy przekażą najwięcej ziemi.

Tomasz Kołodziej, prezes ARiMR: lista będzie ogłoszona na naszej stronie internetowej ARiMR. Mówiąc dokładnie będzie to 16 list ponieważ nabór na renty strukturalne jest realizowany w województwach i w województwach będą oddzielne rankingi osób które te renty otrzymają.

Ile ich dokładnie będzie? Nikt tego na razie nie wie.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: jest pewien zapas środków i będziemy się starali przyjąć takie rozwiązanie, aby ci którzy złożyli wnioski w ramach tego naboru i te wnioski są złożone prawidłowo, spełniają wszystkie kryteria żeby jednak te renty uzyskali.

Pierwszych decyzji o przyznaniu świadczeń rolnicy mogą się spodziewać pod koniec grudnia.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP