Hucuł na połoninie

Mało, kto wie, że w tej hodowli należymy do europejskich potentatów. Konie huculskie to jedna z najstarszych ras koni w Polsce. A ostatnio coraz bardziej popularna. Szczególnie wśród rolników ekologicznych, właścicieli gospodarstw agroturystycznych i hobbystów.

Hucuły – te niewielkie koniki, łatwe w użytkowaniu charakteryzują się dużą inteligencją i wytrwałością w pracy. Są łagodne i przyjazne.

Ewelina Cześnik, Polski Związek Hodowców Koni: otóż jest to doskonały koń współpracujący z człowiekiem, znakomicie nadający się do turystki, rekreacji, małego sportu. Konie tej rasy chętnie biorą udział w rajdach.

Hucuły nadają się także do hipoterapii. Jednak w tym roku do ich hodowli trzeba będzie dołożyć.

Ewelina Cześnik, Polski Związek Hodowców Koni: w dobie kryzysu niestety żadna hodowla koni nie jest opłacalna, nie mniej hucuły, nie są dotknięte tak dotkliwym kryzysem jak konie ras szlachetnych, ponieważ są końmi tańszymi w utrzymaniu i to jest ich ogromna zaleta. Przez taniość utrzymania, długowieczność, dobra plenność, są chętnie trzymane w drobnych gospodarstwach.

Konie huculskie królują w południowej części Polski. W Odrzechowej na Podkarpaciu na początku roku urodziło się aż 26 źrebiąt. Teraz wraz z matkami przebywają na pastwiskach. Hucułom nie przeszkadza zła pogoda.

Władysław Brejta, Instytut Zootechniki w Odrzechowej: źrebak przy matce jest sześć miesięcy i my nie utrzymujemy tutaj specjalnie koni do jazdy konnej, tylko te klacze, które rodzą, na tych klaczach będzie się jeździć. Na okres wakacji chcemy, aby jak najwięcej źrebaków było odstawionych od matek i wtedy klacz wykorzystujemy do jazdy.

A chętnych nie brakuje. Coraz więcej osób chce spędzać w siodle wakacje czy urlop. Malownicze tereny przyciągają turystów. Mariusz Boruta, instruktor jazdy konnej: organizujemy wszelkiego rodzaju kilkudniowe rajdy na tych konikach, organizujemy także przepędy i spędy bydła, co jest naszą największą atrakcją. Po prostu przyjeżdża grupa, wsiadamy sobie na te koniki i pędzimy bydło z pastwiska na pastwisko.

Ofertę uzupełnia sierpniowe pożegnanie lata z koniem huculskim. Ogólnopolska impreza połączona z czempionatem koni i bydła. W Odrzechowej hoduje się sto dwadzieścia trzy konie huculskie, więc jest, w czym wybierać.

Maria Brejta, Instytut Zootechniki w Odrzechowej: my chcemy, aby młodzież dorastała w jakiejś zgodzie z przyrodą, aby młodzież potrafiła swój wolny czas poświecić na jakąś turystykę, na poznawanie kraju. Dlatego uważamy, że praca z koniem i wyjazd chociażby na rajdy konne to jest czas pożytecznie spędzony.

Polska jest potentatem w hodowli koni huculskich. Według Polskiego Związku Hodowców Koni mamy ich ponad 1200 sztuk i co ważne rasa ta objęta jest programem ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich.

Redakcja Rolna TVP