Grunt to pomysł

Mieszkańcy Warszkowa na Pomorzu środkowym, zamiast prosić o pomoc, postanowili zrobić coś dla siebie. Organizują kursy dokształcające mieszkańców, założyli przedszkole wiejskie a nawet wydają gazetę. Co ciekawe, w tej wsi wszystko robią wolontariusze.

Mieszkańcy Warszkowa założyli stowarzyszenie, które zajmuje się realizacją poszczególnych projektów. Pieniądze na działania zdobywają w konkursach dla organizacji pozarządowych. W ciągu 2 lat dostali ponad… 300 tys. zł! A zaczęli od zagospodarowania i wyposażenia starej świetlicy.

Teraz mieszkańcy Warszkowa uczą się – oczywiście za darmo – języka angielskiego. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Dlatego chętnie uczestniczą w nich mieszkańcy sąsiednich miejscowości. W miejscowej świetlicy działa siłownia i klub sportowy. Dzieci chodzą na zajęcia plastyczne a dorośli – komputerowe. Dodatkowo zorganizowano dla nich bezpłatne badania specjalistyczne u lekarzy. A teraz w Warszkowie ukazuje się lokalna gazeta, redagowana oczywiście przez wolontariuszy.

Najnowszy pomysł mieszkańców Warszkowa to własny punkt przedszkolny czynny codziennie przez 5 godzin w tygodniu. Kiedy okazało się że mieszkańcy wsi mają wielki zapał do pracy społecznej, ich działalność wsparła gmina Sławno, fundując część wyposażenia i pokrywając koszty utrzymania przedszkola.

Redakcja Rolna TVP