Grosz do grosza

Mimo niewielkich kwot unijny program pomocy dla hodowców bydła mlecznego cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Po dotacje zgłosili się praktycznie wszyscy uprawnienie rolnicy. Pieniądze na kontach otrzymają do końca czerwca.

Przyjmowanie wniosków przez Agencję Rynku Rolnego zostało zakończone. Na unijne wsparcie mogli liczyć rolnicy, którzy w sezonie 2008-2009 mieli kwotę nie niższą niż 20 tysięcy kilogramów i nie większą niż 200 tysięcy.

Anna Reps – Bednarczyk, ARR – „Do końca maja my będziemy te wnioski weryfikować będziemy sprawdzać czy producent kwalifikuje się do uzyskania wsparcia czy nie, pod koniec maja obliczymy na podstawie pozytywnie zweryfikowanych wniosków stawkę jednostkową.”

Jej wysokość nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona. Ale można ją łatwo obliczyć biorąc pod uwagę, że do rozdysponowania jest 20 milionów 200 tysięcy euro, a zgłosiło się 93 tysiące chętnych.

Anna Reps – Bednarczyk, ARR – „Producent do jedengo kilograma dostaw, chciałabym to podkreslić, że do jednego kilograma dostaw, nie do kilograma limitu producent średnio powinnien otrzymać 1,5 grosza.”

Oznacza to, że największa jednorazowa dopłata może wynieść 3 tysiące złotych. Dodatkowe wsparcie dla przeżywającego kryzys rynku mleka Unia Europejska przyznała pod koniec ubiegłego roku. Początkowo rząd planował rozdysponować pieniądze wśród rolników poniżej 40 roku życia ale po protestach z pomysłu zrezygnowano.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP