Gęsi – ceny z dn. 08.07.2010.

Sezon skupu gęsi rozpoczęty. Jak co roku na początku lipca do zakładów trafiają ptaki z pierwszych marcowych wstawień. I tak będzie do listopada. Kontrakty z niemieckim odbiorcami jeszcze nie podpisane, ale zdaniem przetwórców na zbyt wiele hodowcy w tym roku nie mogą liczyć.

Powód – wciąż niesprzedane zapasy w polskich magazynach. To dopiero początek sezonu, ale czy potem będzie lepiej?

Tu wszystko zależy od zagranicznych kontrahentów. Bo krajowy rynek w zbycie gęsi ma marginalne znacznie.

Pierwsze propozycje zakładów to zaledwie 5 złotych 30 groszy za kilogram. To mniej niż przed rokiem, a wcale nie był to rok rekordowy.

  • Gęsi – średnie ceny skupu:

  • lipiec 2010 – 5,30 zł/kg
  • lipiec 2009 – 5,70 zł/kg
  • źródło ZD

Zdaniem hodowców zdecydowanie za mało, żeby ta pracochłonna produkcja przynosiła zyski. Być może dlatego z roku na rok coraz trudniej namówić hodowców do wstawiana piskląt.

Ale są też dobre informacje, niemieckie magazyny są prawdopodobnie puste, a to oznacza mocniejsza pozycję negocjacyjną naszej strony.

Do tego wysoki kurs euro – zwiększający zyski z eksportu, pod warunkiem że utrzyma się na tym poziomie, wtedy kiedy kontrakty będą realizowane.

Wiadomo, też że produkcja będzie niższa. Według szacunków Krajowej Rady Drobiarstwa o 15 %. To wynik mniejszej liczby stad rodzicielskich i w konsekwencji mniejszej liczy piskląt. I dobry punkt wyjściowy do wzrostu cen.

Agnieszka Niemcewicz Redakcja Rolna TVP