Prognoz o większej niż zakładano produkcji cukru ciąg dalszy. Do tych, którzy już wcześniej ogłosili nadwyżkę dołączyła Polska. Pomimo zniszczenia nawet 15 procent upraw buraków przez powodzie i deszcze, zbiory będą wyższe, a zatem i ilość cukru będzie.
Rosja ogłosiła, że ze sprowadzonego nierafinowanego surowca wyprodukowała do końca czerwca o blisko 30 procent cukru więcej niż przed rokiem. Spodziewana nadwyżka przyniosła niewielkie spadki notowań tego surowca.
Jednak były one krótkotrwałe i podczas gdy ropa, gaz i metale odnotowują spore spadki, cukier opiera się tym tendencjom.
I tak, najbardziej zdrożał cukier surowy. W Nowym Jorku za tonę trzeba było zapłacić aż o 11 procent więcej niż tydzień temu. Zdecydowanie mniej wzrosły ceny cukru białego, bo zaledwie o procent. Takie zmiany nie zdziwiły analityków.
-
Ceny cukru – kontrakty natychmiastowe:
- Nowy Jork cukier surowy – 397 USD/t [+ 11%]
- Londyn cukier biały – 528 USD/t [+ 1%]
- źródło: FAPA
Sprawdziły się bowiem ich przewidywania, że zgłaszane między innymi przez Chiny, Maroko i Iran zwiększone zapotrzebowanie skutecznie podniesie giełdowe stawki.
Klienci kupowali więcej i decydowali się na szybkie transakcje gotówkowe. Najwyraźniejsze zmiany zanotowały ceny cukru surowego sprzedawanego teraz w Nowym Jorku – za tonę trzeba zapłacić blisko 1350 złotych.
-
Cukier surowy – Nowy Jork – transakcje terminowe:
- lipiec – 1349 zł/t
- październik – 1201 zł/t
- marzec 2011 – 1240 zł/t
- źródło: FAPA
W kontraktach na dalsze miesiące jest taniej średnio o 100 złotych za tonę. A oto jak kształtują się ceny cukru u światowych producentów.
-
Cukier – oferty sprzedaży – ceny producenta:
- Rosja – 2692-2710 zł/t
- Brazylia – 1309-1727 zł/t
- Tajlandia – 1376-1760 zł/t
- Indie – 1976-2049 zł/t
- źródło: FAPA
Za tonę w rosyjskich cukrowniach trzeba zapłacić grubo ponad 2 i pół tysiąca złotych. I jest to jedna z najwyższych stawek na świecie.
Stella Norowska-Woldańska Redakcja Rolna TVP
Zostaw odpowiedź