Garaże – budujemy sami, czy kupujemy gotowe?

Garaże – budujemy sami, czy kupujemy gotowe?

Temat garażowy pochłania myśli wielu inwestorów, którzy właśnie spełniają swoje marzenia o posiadaniu działki z jednorodzinnym domem. Prędzej czy później zaczynamy się zastanawiać w jaki sposób będziemy garażować swoje auto. W niektórych przypadkach mowa jest nawet o dwóch samochodach jednocześnie. 

Garaż, potrzebny od zaraz

Jeśli zdarzy nam się taka sytuacja, że będziemy potrzebowali garażu niemalże natychmiast, to na pewno jego budowanie nie będzie wchodziło w grę. Musimy wziąć pod uwagę głównie to, że samodzielne budowanie garażu, niezależnie od materiałów jakie chcemy wykorzystać, będzie wymagało sporo czasu.

Jeśli zatem od razu pomysł wybudowania swojego garażu, będzie nam się wydawał zbyt pracochłonny i czasochłonny, to od razu chyba lepiej się zastanowić nad innymi możliwościami. A jak dobrze się zastanowimy, to faktycznie, tych nie będzie brakowało.

Garaże wolnostojące

Mówi się, że wszystko jest kwestią ceny. Pewnie jest w tym sporo prawdy, ale nie tylko na kwestię finansową tak naprawdę powinniśmy zwracać uwagę. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie zawsze oszczędności wychodzą nam na dobre. Oczywiście nie ma co przesadzać z wydatkami, ale z drugiej strony powinna się liczyć dla nas jakość produktu, prawda?

Wśród garaży wolnostojących do wyboru mamy między innymi garaże blaszane, a także drewniane. Tutaj już możemy poszukać odpowiednich preferencji poszczególnych typów obiektów, w których zamierzamy parkować swoje auto. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ niektórym będzie zależeć wyłącznie na tym, by rzeczywiście ich auto przestało stać pod gołym niebem. A innym znowu będzie zdecydowanie bardziej zależeć na tym, żeby jednak garaż także spełniał jak najbardziej wymiar estetyczny.

Garaże blaszane na pierwszy rzut oka, wydają się być rozwiązaniem najlepszym, a na pewno z tego co się orientujemy, rozwiązaniem niezwykle popularnym. Ponadto powinniśmy mieć tutaj na uwadze to, że nie zajmują one zbyt wiele miejsca. Mogą nawet spokojnie stać na ziemi, bez potrzeby wylewania jakichkolwiek posadzek. Tutaj wszystko będzie zależeć od nas, czy jednak będzie nam zależeć na tym, żeby samochód pod żadnym pozorem podczas większej ulewy, nie był podtopiony, czy jednak nam nie zależy na tym, czy stoi w wielkiej kałuży wody, lub nie.

Innym typem garażów, są garaże drewniane. W takim razie możemy spokojnie się domyślać, że są one zbudowane właśnie z naturalnego surowca, jakim jest drewno. Nie ulega również żadnym wątpliwościom to, że właśnie tego typu obiekty są zdecydowanie bardziej estetyczne od poprzednich propozycji. Jednak tutaj faktycznie powinniśmy być przygotowani na nieco większe wydatki. Zresztą niektóre z nich możemy spokojnie porównać tutaj http://ogrodolandia.pl/garaze.

Garaże wolnostojące są rzeczywiście doskonałym rozwiązaniem, jeśli już nasz dom, nie zawiera w sobie żadnego pomieszczenia, które właśnie docelowo miało być przeznaczone na garaż. Jednak należy dokładnie się dowiedzieć, czy postawienie takiego obiektu nie wymaga od nas zgłoszenia w odpowiednich urzędach. Ponieważ bardzo możliwe, że od obecności takiego obiektu gospodarczego, każdego roku będziemy zmuszeni odprowadzać konkretny podatek.

Garaże wybudowane

Ktoś, kto jednak podjął decyzję na temat tego, że nie zamierza kupować gotowego budynku garażowego, może samodzielnie podejść do tematu związanego z jego budową. Raczej nie jest to przedsięwzięcie całkowicie nierealne, ale na pewno wymaga zdecydowanie więcej zachodu, niż w pierwszym sposobie uporania się z dodatkowym miejscem parkingowym dla samochodu.

Na początku warto się zastanowić nad ogólna wizją, w jakim miejscu powinien stać ten garaż, a także jakiego ma być charakteru. Okazuje się, że jeśli dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, raczej nie będziemy mieli żadnych przeszkód, ku temu, by faktycznie można było nie tylko postawić wolnostojący garaż, ale nawet dobudować go do domu, który już stoi od dawna. Takie dodatkowe pomieszczenie może okazać się naprawdę świetnym rozwiązaniem. Przede wszystkim dlatego, że możemy zrobić jeszcze przejście między domem, a garażem, by móc do niego przechodzić przez kolejne pomieszczenia, nie musząc opuszczać przy tym budynku mieszkalnego. Jest to świetna propozycja dla osób, które cenią sobie nie tylko komfort, ale również to, by mieć szybki i łatwy dostęp do swojego samochodu, bez wystawiania się na jakiekolwiek warunki pogodowe.

Tutaj jednak musimy liczyć się przede wszystkim z tym, że zanim zaczniemy jakąkolwiek budowę lub przebudowę, w pierwszej kolejności będziemy musieli postarać się o profesjonalny projekt, a także o pozwolenie na wybudowanie takiego garażu. W innym przypadku taka inwestycja niestety nie będzie zaliczać się do legalnych. Kara jest naprawdę słona. Jeśli komuś podpadniemy, to taki obiekt będziemy musieli co najwyżej wyburzyć, chyba że będzie nas stać na zapłacenie kilkudziesięciu tysięcy złotych, za to, by go zachować. Dlatego zanim weźmiemy się za jakiekolwiek kroki w kierunku inwestycji, w pierwszej kolejności sprawdźmy jak ona wygląda dokładnie w świetle prawa, by później nic nie poszło na marne.

Gotowe garaże