Elewator do kupienia

To ostatnia szansa, aby rolnicy stali się właścicielami największego w Polsce elewatora PZZ Stoisław koło Koszalina! Zachodniopomorska Izba Rolnicza apeluje do rolników-dostawców zboża do elewatora, aby wpisywali się na listę chętnych do zakupu akcji prywatyzowanej spółki.

Walka zachodniopomorskich rolników o przyszłość prywatyzowanego elewatora trwa już ponad rok. Do tej pory Ministerstwo Skarbu było jednak nieugięte, elewator miał być sprzedany w przetargu. Rolnicy dostali jednak szansę – jeśli przedstawią listę kilkuset chętnych do kupienia większości akcji, to Ministerstwo być może zmieni zdanie i sprzeda im elewator.

Edward Sadłowski – Prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej: „To jest ostatnia szansa, żeby być właścicielami w swoich zakładach (razem z pracownikami), które będą przetwarzały ziarno i współpracowały z producentami zboża”.

Zgodnie z prawem rolnikom i pracownikom przysługuje w sumie 30% bezpłatnych akcji prywatyzowanej spółki. Teraz chodzi o to aby znaleźli się chętni do kupienia pozostałych 70%. Zapisy na akcje przyjmowane są w biurach izby rolniczej. Podczas spotkania w Koszalinie zgłosili się już pierwsi chętni.

Mieczysław Skrzypczak – Przedstawiciel rolników w Radzie Nadzorczej PZZ Stoisław: „Raty te byłyby spłacane przez 5 lat, w pierwszym roku byłaby to tylko kwestia wpłaty w gotówce 20-tu procent wartości tych akcji także podejrzewam, ze byłoby to do udźwignięcia”.

Zakup akcji Stoisławia to dobry interes – przekonuje dyrekcja firmy. To największy I najnowocześniejszy zakład tej branży w Polsce. Rocznie skupuje i przerabia ponad 100 tys. ton zbóż. Jeśli znajdzie się kilkuset chętnych do zakupu akcji, to koszt pierwszej raty wyniesie najwyżej kilkanaście tys. złotych na rolnika.

Andrzej Kisiel Redakcja Rolna TVP