Eksport jabłek w tym roku dwukrotnie mniejszy

Eksport jabłek w tym roku dwukrotnie mniejszy

Nawet dwukrotnie mniejszy może być tegoroczny eksport jabłek. Wszystko przez niskie zbiory. Ale humory sadownikom mogą poprawić ceny, które są wyjątkowo dla nich dobre.

Podczas zakończonych wczoraj w Warszawie targów sadowniczych eksperci zastanawiali się jak będzie wyglądała sprzedaż jabłek zagranicę. To co martwi to jakość, ale przede wszystkim nieurodzaj, który wywindował ceny.

Eberhard Makosz – Stowarzyszenie Sadów Karłowych „Obawiam się, że niektórzy importerzy krajów wschodniej Europy już znaleźli jabłka na zachodzie Europy bo jak nie mogli u nas kupić to szukali gdzie indziej i obawiam się, że możemy rynek stracić”.

Dwa lata temu wyeksportowaliśmy ponad 800 tysięcy ton jabłek. Podobnie rok później. Ale jak będzie w tym sezonie to wielka niewiadoma.

Bożena Nosecka, IERiGŻ „Eksport będzie mniejszy, ale też musimy pamiętać, że jest ogromne zapotrzebowanie na jabłka na wszystkich rynkach zbytu, a przede wszystkim na wschodzie”.

#REKLAMA_SRODTEKSTOWA#

Na wiosnę gdy sadownicy zaczną otwierać komory z jabłkami staną przed dylematem: sprzedać owoce na krajowy rynek czy zagranicę. Ale zdaniem ekspertów w tym drugim przypadku ceny są niższe.

  • EKSPORT JABŁEK:
  • 2008/2009 – 830 tys. ton
  • 2009/2010 – 760 tys. ton
  • 2010/2011 – ?

Witold Katner Redakcja Rolna TVP