Ekspert krytykuje plan Łukaszenki rozwoju hodowli świń

Dyrektor białoruskiego ośrodka analitycznego „Strategia” Leanid Zajka skrytykował wypowiedź prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który w zeszłym tygodniu zapowiedział rewolucję w hodowli świń na Białorusi i obiecał, że kraj osiągnie europejskie standardy w 2011 roku.

Opinię eksperta przekazał w poniedziałek białoruski portal internetowy „Telegraf”.

Łukaszenka po wizycie w białorusko-duńskim przedsiębiorstwie „Bełdan” w obwodzie brzeskim powiedział, że takie ośrodki należy tworzyć w całym kraju. Podkreślił, że Białoruś otrzymała „najnowocześniejsze kompleksy (hodowli) świń na świecie”.

Prezydent dodał, że do 1 stycznia 2010 roku europejskie normy osiągnie na Białorusi budownictwo. „Jestem pewien, że od 2011 roku będziemy żyć tak, jak w Europie, podciągnąwszy i inne kierunki” – przekonywał.

Komentując te słowa Zajka powiedział, że Białoruś przeznacza znaczne środki na rozwój rolnictwa, ale produkty żywnościowe są w tym kraju droższe, niż u sąsiadów. „Co roku rolnictwo otrzymuje półtora miliarda dolarów subsydiów z kieszeni podatników, a wzrost w rolnictwie wynosi tylko jakieś 6 procent, z uwzględnieniem wzrostu cen” – dodał ekspert.

„Uważam, że najpierw trzeba zatroszczyć się o ludzi, nie o świnie” – powiedział szef ośrodka „Strategia”.

PAP