Dzięki rolnikom lżej w kryzysie

Dzięki rolnikom lżej w kryzysie

Polscy rolnicy przyczynili się do tego, że nasz kraj stosunkowo łagodnie przeszedł przez kryzys gospodarczy – mówił podczas Dożynek Jasnogórskich prezydent Bronisław Komorowski. – Ma za co dziękować polskim rolnikom cała Polska – podkreślił.

W Częstochowie rozpoczęły się główne uroczystości Dożynek Jasnogórskich. Pod jasnogórskim klasztorem zgromadziły się tysiące rolników z całej Polski. Uroczystej sumie przewodniczy biskup świdnicki Ignacy Dec. Tegoroczne uroczystości odbywają się pod hasłem „Do Matki Jedności z Bogiem”.

Rolnicy pomogli przemóc kryzys

Prezydent przed mszą wygłosił przemówienie do rolników. Bronisław Komorowski zauważył, że rzadko zdarza się taki rok, w którym pogoda w pełni sprzyja polskim rolnikom. Często muszą się zmagać z suszą lub zbyt obfitymi opadami.

Mimo tych przeciwności każdego roku polskie rolnictwo osiąga dobre wyniki – powiedział prezydent. Dodał też, że z roku na rok na wsi widać coraz większy postęp modernizacyjny, dzięki któremu polskie rolnictwo skutecznie konkuruje z rolnikami z innych krajów.

Trzeba podkreślić, że polskie rolnictwo, że polscy rolnicy mają swój liczący się udział w stosunkowo łagodnym przejściu naszego kraju przez europejski kryzys gospodarczy – powiedział prezydent. Przypomniał, że w ubiegłym roku polski sektor rolno-spożywczy osiągnął w handlu zagranicznym nadwyżkę na poziomie 2,8 mld euro.

Na dożynkach o GMO

Debatę na temat „Europy wolnej od GMO” zapowiedział podczas dożynek minister rolnictwa Marek Sawicki. – Europy wolnej nie tylko od upraw, ale także od pasz i importowanej żywności, produkowanej w oparciu o pasze genetycznie modyfikowane – podkreślił.

Minister stwierdził, że sprawa żywności modyfikowanej genetycznie to jedno z wyzwań, które stoi przed polskim rolnictwem. – Skoro dzisiaj nie możemy dostosować prawa krajowego do prawa europejskiego i skutecznie chronić się przed tym, co nieznane, to trzeba podjąć trud zmiany prawa europejskiego – powiedział minister.

Zreformować politykę rolną

Kolejnym wyzwaniem – mówił Sawicki – jest reforma Wspólnej Polityki Rolnej. Ocenił, że ta obecna jest niesprawiedliwa i trzeba wypracować nowe kryteria podziału środków, doprowadzić do wyrównania poziomów płatności i „uczynić ją rozwojową”. Wyraził nadzieję, że porozumienie w tej sprawie uda się osiągnąć pod koniec przyszłego roku.

Minister mówił też o przyjęciu w ubiegłym tygodniu ustawy, dzięki której polscy rolnicy na preferencyjnych warunkach i szybciej niż dotychczas mogą nabywać państwową ziemię. Wyraził nadzieję, że jak największa ilość polskiej ziemi stanie się własnością polskich rolników.

Minister odniósł się też do bieżącej polityki. – Zbyt często w polskim języku, w polskiej polityce pojawia się język insynuacji, półprawdy, a nawet kłamstwa. Tu, przed ołtarzem Matki Bożej, wszyscy politycy za to Ją przepraszamy – oświadczył Sawicki. Jak ocenił, aby język polityki zmienił się, potrzebna jest współpraca organizacji, związków zawodowych, ale także wsparcie duszpasterstwa rolników.

29 lat dożynek

Rolnicy z całego kraju co roku w pierwszą niedzielę września spotykają się w częstochowskim sanktuarium, by dziękować za plony. Organizowane od 29 lat jasnogórskie dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w Częstochowie. Podczas mszy składa się i błogosławi chleb i wieńce żniwne.

Pierwsze dożynki na Jasnej Górze odbyły się 5 września 1982 roku z inicjatywy wspólnoty ogrodników, rolników i działaczy ludowych, którzy zwrócili się z prośbą o zorganizowanie dziękczynienia za plony do ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Do Częstochowy przybyło wówczas 300 tys. rolników. Tradycja organizowania dożynek i pielgrzymki rolników jest kultywowana do dzisiaj.

ktom//gak tvn24.pl 288