Dziczyzna – ceny z dn. 09.02.2010.

To już końcówka sezonu łowieckiego. W marcu skupowane będą tylko dziki. Niestety ceny są bardzo niskie, a rynki: niemiecki i francuski, na które głównie eksportujemy dziczyznę, swojego towaru mają pod dostatkiem.

W Niemczech w ciągu ostatnich lat liczba odstrzałów dzików lawinowo rośnie. W ubiegłym sezonie padł rekord, który wyniósł ponad 600 tysięcy ubitych sztuk. Teraz może być o kolejne 150 tysięcy więcej.

Niemieccy myśliwi dostają spore pieniądze za odstrzelenie dzika pod warunkiem, że tuszę wezmą ze sobą, na własny użytek. Takie środki zachęty mają doprowadzić do znacznego zmniejszenia populacji tych zwierząt, które czynią ogromne szkody.

U nas dzików też jest dużo, ale do skupu w tym roku trafiło mniej towaru, bo jak twierdzą przetwórcy koła łowieckie sporo mięsa zostawiały u siebie. Poza tym ceny spadły nawet o połowę w przypadku dzików i saren, tylko jeleni utrzymały się na stałym poziomie.

  • SKUP DZICZYZNY – ceny tusz:

  • dziki – 3,50 zł/kg
  • jelenie – 6,50 zł/kg

Teraz dziki skupowane są po 3,5 złotego za kilogram, a jelenie po 6,5. Ceny dotyczą tusz patroszonych, w skórze, pochodzących bezpośrednio z kół łowieckich. Kupowane od pośredników kosztują więcej.

Anna Borowska Redakcja Rolna TVP