Czy urzędnicy mogą żądać od rolników wprowadzania zmian we wniosku o dopłaty obszarowe niezgodnych z prawdą i stanem faktycznym? Pytań w sprawie orto-foto-mapy kontra akty własności gruntów rolnych wciąż przybywa.
Ta działka ewidencyjna podzielona na kilka działek rolnych jest bardzo skomplikowana pod względem ukształtowania terenu. Dlatego rolniczka występując o dopłaty bezpośrednie celowo zaniżyła wielkość działki. Wszystko po to aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji w razie kontroli. W tym roku okazało się jednak, że działka jest nieprawidłowa.
Katarzyna Węgrzyn, Stronie Śląskie: problem polega na tym, że nie sposób uzyskać wyjaśnień od agencji na czym polega nieprawidłowość tej działki.
Pani Katarzyna usiłowała wyjaśnić sprawę w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji. Ale im dłużej drążyła tym mniej wiedziała. Na pytanie czy wniosek jest wypełniony prawidłowo urzędnicy odpowiadali, że tak. Nie potrafili jednak wyjaśnić dlaczego żądają wprowadzenia w nim zmian.
Katarzyna Węgrzyn, Stronie Śląskie: po przemyśleniu całej sprawy stwierdziłam, że dokonanie zmian we wniosku byłoby niezgodne z prawem.
To czego nie udało się wyjaśnić rolniczce w biurze powiatowym. Postanowiliśmy sprawdzić w centrali Agencji Restrukturyzacji.
Jolanta Dobiesz, ARiMR: całej sprawy mogłoby nie być gdyby rolniczka poinformowana została o tym prościej.
Wszystko przez zmianę przepisów, dotyczących sprawdzania faktycznej wielkości gruntów rolnych.
Jolanta Dobiesz, ARiMR: od 2009 roku powierzchnia deklarowana przez rolnika jest sprawdzana z powierzchnią wektorową tak zwanym „pegiem”.
W tym przypadku rolniczka miała rację. A całej sprawy mogło by nie być gdyby pracownicy biura powiatowego zamiast schematycznie od razu potraktowali ją indywidualnie.
Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP
Zostaw odpowiedź