Takiego popytu na drewno chyba nikt się nie spodziewał, na aukcjach i przetargach jego ceny s? nawet dwukrotnie wyższe od oferowanych. Surowca poszukują nie tylko tartaki, stolarnie czy zakłady meblarskie, ale również przemysł energetyczny i kontrahenci zagraniczni. Na tym ożywieniu nieźle zarobią Lasy Państwowe, które w tym roku na sprzedaż wystawią prawie 34 miliony metrów sześciennych drewna.
W Polsce drewno oferowane przez Lasy Państwowe sprzedawane jest na przetargach internetowych: ograniczonym i otwartym. W pierwszym brać udział mogą tylko firmy, które już wcześniej kupowały drewno z Lasów Państwowych, w drugim wszyscy zainteresowani. W ubiegłym roku obowiązywał podział pół na pół, w tym jest inaczej.
Anna Malinowska, Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych „55% dla stałych klientów czyli dla tych, którzy już wcześniej kupowali drewno w lasach państwowych i 45% dla klientów nowych”.
System sprzedaży drewna budzi wiele kontrowersji. Na otwartych aukcjach e-drewno sprzedawane jest 100% oferowanego przez lasy surowca, a ceny nieraz dwukrotnie przewyższają wywoławcze. Tartaki nie mogąc pozwolić sobie na przestój w produkcji kupują surowiec po wyśrubowanych cenach.
Bogusław Janik – tartak w Malerzowicach „Emocje biorą górę, bo musimy mieć to drewno, żeby móc funkcjonować na rynku i wtedy przepłaca się te ceny i to jest wielki problem”.
Anna Malinowska, Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych „My oczywiście proponujemy cenę minimalną, natomiast to już jak ta cena wzrośnie w danym okresie czasu zależy tylko i wyłącznie od klientów”.
Zdaniem właścicieli tartaków i stolarni podejmowane pod wpływem presji czasu decyzje biznesowe, często doprowadzają do utraty rentowności wiele zakładów drzewnych, szczególnie tych małych.
Bogusław Janik – tartak w Malerzowicach „Co roku jest coraz trudniej, myślę, że przyszły rok będzie weryfikować te zachowania i myślę, że wiele zakładów będzie miało poważne problemy”.
W ubiegłym roku średnia cena drewna wzrosła o 14% i wynosiła 155 zł za metr sześcienny. Najbardziej podrożała papierówka iglasta wykorzystywana do produkcji papieru. Do grudnia 2010 roku Lasy Państwowe sprzedały prawie 32 miliony metrów sześciennych drewna o wartości blisko 5 miliardów złotych.
Krzysztof Dąbrowski Redakcja Rolna TVP
Zostaw odpowiedź