Dopłaty na finiszu

Wypłata dotacji bezpośrednich powoli zbliża się do końca. Milion dwieście tysięcy rolników otrzymało już pieniądze. To prawie 90% uprawnionych.

Na wypłatę dotacji bezpośrednich za 2009 rok przeznaczono ponad 12 i pół miliarda złotych. Zgodnie z prawem pieniądze powinny być na kontach rolników do końca czerwca. Zdaniem urzędników nikt tak długo nie będzie musiał czekać.

Jolanta Dobieszm – ARiMR: trzeba jednak pamiętać że rolników mamy 1390 tysięcy i Agencja nie może wysłać pieniędzy jednocześnie do wszystkich, ale staramy się jak najszybciej.

Problem w tym, że wielu rolników decyzję o przyznaniu płatności dostało już w listopadzie ubiegłego roku a do tej pory nie mają pieniędzy na kontach. Zdarzają się też odwrotne sytuacje.

Leszek Kapusta – wieś Janki: są rolnicy u mnie w miejscowości tacy co mają dopłaty na koncie a nie mają decyzji.

Urzędnicy przyznają, że takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. W tym roku wyjątkowo wcześnie rozesłano decyzje o przyznaniu dotacji.

Jolanta Dobiesz – ARiMR: zgodnie z prawem decyzje o przyznaniu płatności są wydawane przez kierownika biura powiatowego po otrzymaniu stawek płatności. Stawki te były określone w listopadzie i od połowy listopada Agencja naliczała płatności dla rolników i wysyłała decyzje.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że otrzymanie decyzji nie oznacza natychmiastowej wypłaty pieniędzy. Listy płatności są przesyłane do centrali. Tam urzędnicy sprawdzają je z tak zwanymi księgami dłużników oraz potrąceń wieloletnich. Najdłużej na wypłatę dotacji będą musieli czekać rolnicy, u których stwierdzono różnego rodzaju nieprawidłowości.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP