W województwie zachodniopomorskim jesienne uprawy przezimowały w większości bardzo dobrze. Ale analizując tegoroczne prognozy, rolnicy obawiają się wysokiej podaży zbóż i niskich cen skupu.
Od 10 lat powierzchnia upraw zbóż i rzepaku w woj. Zachodniopomorskim systematycznie rośnie. W tym czasie zwiększyła się z 520 tys. do ponad 700 tys. hektarów.
Zachodniopomorscy rolnicy zazwyczaj sieją oziminy, które lepiej tu plonują i są bardziej odporne na wiosenne susze w porównaniu z odmianami jarymi. Tegoroczne plony zapowiadają się bardzo dobrze.
Tomasz Kelm, rolnik z Mścic, gm. Będzino: o tej porze trudno prognozować jak ten rynek będzie wyglądał. Myślę, że powtórzy się ubiegły rok i z cenami i z plonami. Myślę, że to na jednakowych poziomach będzie.
Jerzy Bartman, rolnik z Dębczyna, gm. Białogard: plony jeśli będą ubiegłoroczne, to ja jako rolnik będę zadowolony, ja wiem, że rolnicy będą strasznie, strasznie, strasznie narzekali na to co powiem, ale ceny będą niższe niż w ubiegłym roku.
W tej sytuacji pozostaje tylko szukać oszczędności…na polu, w technologii produkcji.
Wiesław Ścigała, Terenowy Zespół Doradców Rolnych w Koszalinie: rolnicy, że tak powiem sprażeni niskimi cenami ubiegłorocznymi, nie wiem, czy zdecydują się na wysokie koszty produkcji, na nawożenie.
Tomasz Kelm, rolnik z Mścic, gm. Będzino: nie nawożę z górnej półki, nie ochraniam środkami z górnej półki. Wszystko jest średnie i plony też są w granicach średnich.
Sytuację na rynku może trochę poprawić wykorzystanie zbóż w celach energetycznych. Rolnicy mogą skorzystać też z nowych dopłat do roślin strączkowych i motylkowych, zamiast siać zboża jare. Ale to wszystko półśrodki, bo najlepsze byłyby wyższe ceny skupu.
Redakcja Rolna TVP
Zostaw odpowiedź