Dni Konia Arabskiego

Dni Konia Arabskiego

W Janowie Podlaskim rozpoczynają się dzisiaj kolejne Dni Konia Arabskiego. Ich zwieńczeniem będzie niedzielna aukcja tych zwierząt „Pride of Poland”.

Już dzisiaj w stadninie koni arabskich w Janowie Podlaskim spodziewani są pierwsi goście z całego świata.

Tradycyjnie Dni Konia Arabskiego rozpoczną się od pokazów. Dzisiaj będzie można zobaczyć roczne, dwu i trzy letnie ogiery, jutro odbędzie pokaz klaczy.

Ale największe emocje oczywiście w niedziele podczas aukcji polskich „arabów”. Organizatorzy liczą na kilka milionów euro przychodu głównie od zagranicznych kupców. Skąd bierze się takie zainteresowanie polskimi końmi.

Anna Stojanowska – ANR: w świecie krąży opinia zbudowana zresztą nie od dzisiaj tylko przez 40 lat, żeby wygrać trzeba kupić polskiego konia. Jest to jedyny koń, który jest w stanie na rynkach konkurować z potęgą koni przychodzących z krajów Bliskiego Wschodu, bo stoi za nim tradycja – ponad dwa wieki hodowli.

Tylko w 2008 roku 37 koni polskiej hodowli zdobyło tytuł czempionów lub wice-czempionów na narodowych pokazach w Europie, na Bliskim Wschodzie, Afryce i Ameryce Północnej.

Witold Katner rolna.tvp.pl