Dni Konia Arabskiego 2012 w Janowie Podlaskim

Dni Konia Arabskiego 2012 w Janowie Podlaskim

W ostatni weekend 10-12 sierpnia br. odbyły się w Janowie Podlaskim DNI KONIA ARABSKIEGO. W sobotę uroczystego otwarcia XXXIV Polskiego Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi, nad którym patronat objął Prezydent RP, Bronisław Komorowski dokonał Leszek Świętochowski, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych. Już tradycyjnie Gospodarzem całej imprezy, jak co roku, była Agencja Nieruchomości Rolnych, właściciel stadnin koni w Janowie Podlaskim i Michałowie oraz Stada Ogierów w Białce.

Tegoroczne Dni Konia Arabskiego zgromadziły najlepszych polskich państwowych oraz prywatnych hodowców z Polski i z zagranicy, a także właścicieli koni arabskich czystej krwi. Nie zabrakło kupców z niemal całego świata, a także przedstawicieli życia politycznego, gospodarczego i społecznego kraju. Wśród nich był Stanisław Kalemba, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kazimierz Plocke, Sekretarz Stanu w MRiRW, Dariusz Młotkiewicz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, a także władze Województwa Lubelskiego.

W trakcie uroczystego otwarcia Dni Konia Arabskiego 2012 Prezes Leszek Świętochowski stwierdził, że to właśnie w Janowie Podlaskim, Polska w obecności gości z całego świata zaprezentuje to, co w naszej hodowli najcenniejsze. Wyraził przekonanie, że konie arabskie wyhodowane w spółkach nadzorowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych zachwycą nie tylko profesjonalistów, ale także wierną widownię janowskich pokazów. Nazwa pokazu jest adekwatna do polskiej tradycji, dodał Prezes ANR. Życzył polskim hodowcom dumy z osiągnięć w hodowli, a nabywcom koni satysfakcji z dobrze zainwestowanych pieniędzy.

Zgodnie z zapowiedziami niezwykłe emocje towarzyszyły hodowcom i kupcom z całego świata już podczas pokazu. W tym roku swoją światową klasę hodowlaną ponownie potwierdziły przede wszystkim konie z państwowych spółek nadzorowanych przez ANR z Janowa Podlaskiego, Michałowa i Białki, które zdominowały czempionaty we wszystkich kategoriach. Czempionem Polski Ogierów Młodszych został ogierek Equator z SK Michałów. Natomiast Czempionem Polski Ogierów Starszych wybrano ogiera Palatino z SK Janów Podlaski, który otrzymał Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nagrodę Prezesowi SK Janów Podlaski Markowi Treli osobiście wręczył Stanisław Kalemba, Minister Rolnictwa. Z kolei Czempionką Klaczy Młodszych tegorocznych pokazów została Primera z SK Janów Podlaski, a Czempionką Klaczy Starszych, okazała się bezkonkurencyjna klacz PALMETA również z SK Janów Podlaski, wyróżniona nagrodą Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Zjawiskową Palmetę uhonorowano także tytułem Najlepszego Konia Pokazu 2012 i tym samym otrzymała nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, którą w imieniu Bronisława Komorowskiego wręczył Prezesowi SK Janów Podlaski Dariusz Młotkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP w towarzystwie Wojciecha Zbrożka Wiceprezesa ANR.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stanisław Kalemba ocenił podczas swojego wystąpienia znaczenie dorobku polskich hodowców, pokolenia których doprowadziły do tego, że polskie konie czystej krwi arabskiej uważane są za najlepsze na świecie. Zapewnił, że państwo polskie nadal będzie wspierać swoje strategiczne stadniny, które są gwarantem jakości hodowli. Minister Stanisław Kalemba podkreślił także znaczenie Stadniny Koni w Janowie Podlaskim zwracając uwagę, że od początku jej istnienia, czyli od 1817 roku, jest to stadnina państwowa, która należy dziś do najlepszych w Europie. „Sława tej stadniny i odbywających się tutaj aukcji znana jest na całym świecie. Ceny osiągane na Aukcji Pride of Poland wyznaczają poziom cen światowych koni arabskich czystej krwi” – powiedział szef resortu rolnictwa.

Pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej w Europie i na świecie 43 Aukcja PRIDE of POLAND przyciągnęła do Janowa Podlaskiego kupców i miłośników koni niemal ze wszystkich kontynentów. Podczas aukcji głównej sprzedano 19 klaczy za łączną kwotę 1 mln 325 tys. euro netto. Średnio za jednego konia w tegorocznej akcji trzeba było zapłacić prawie 70 tys. euro, co zostało uznane za bardzo dobry wynik w sytuacji ogólnego spowolnienia gospodarczego. Najdroższą klaczą tegorocznej aukcji okazała się 8-letnia EJRENE z SK Michałów wylicytowana za 440 tys. euro przez kupca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Drugim najdroższym koniem była klacz Etnologia z SK Janów Podlaski, którą za 370 tys. euro kupiła miłośniczka koni arabskich z polskich stadnin Brytyjka Shirley Watts.

Janowska aukcja to jedyna tego typu impreza na świecie, organizowana nieprzerwanie od ponad 40 lat. Po złotych latach 80., regresie następnego dziesięciolecia, dobra koniunktura na polskie araby powróciła wraz z rozpoczęciem Nowego Millenium.

Niezaprzeczalnie polskie konie arabskie są naszym dziedzictwem narodowym oraz najmocniejszą, a także najbardziej rozpoznawalną marką na świecie. Nie bez powodu od 40 lat aukcja organizowana jest pod hasłem „Araby z państwowych stadnin”. W stadninach w Janowie Podlaskim, Michałowie oraz w Stadzie Ogierów Białka, nadzorowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych, zgromadzono najcenniejsze klacze i ogiery czystej krwi arabskiej. Ich jakość doceniają hodowcy z całego świata, przyjeżdżając od lat na Dni Konia Arabskiego.