Czy ustawa prywatyzująca grunty i likwidująca dzierżawę jest zgodna z Konstytucją

Czy ustawa prywatyzująca grunty i likwidująca dzierżawę jest zgodna z Konstytucją

Posłowie czekają do końca miesiąca na niezależną ekspertyzę prawną, która ma odpowiedzieć na pytanie czy ustawa zakładająca prywatyzację państwowych gruntów rolnych i likwidację dzierżaw jest zgodna z Konstytucją. Do tego czasu prace nad projektem praktycznie wstrzymano.

Projekt ustawy jest w Sejmie od dłuższego czasu, ale do tej pory nie rozpoczęto nad nim prac. Jedyne co się udało zrobić posłom to powołanie podkomisji. Zamówiła ona właśnie niezależną ekspertyzę prawną, która ma odpowiedzieć na pytanie czy projekt jest zgodny z konstytucją. To zresztą nie pierwsze opinie prawników na ten temat.

Leszek Korzeniowski, PO „W tej chwili w sejmie są dwie ekspertyzy, jedna z Biura Analiz Sejmowych, druga prof. Czechowskiego, doradcy Komisji”.

Ustawa wciąż budzi ogromne kontrowersje i wszyscy z niecierpliwością czekają na ekspertyzy prawników.

Jan Krzysztof Ardanowski, PIS „Niezależnie od tego, czy projekt jest zgodny z Konstytucją, jest to najgorszy moment, jeśli chodzi o dochody rolników, by wystawiać ziemię na sprzedaż”.

Samorząd rolniczy z jednej strony deklaruje chęć kupowania gruntów przez rolników tak, aby zaspokoić „głód ziemi”. Ale jednocześnie potwierdza, że możliwości finansowe wsi są bardzo ograniczone.

Wiktor Szmulewicz – KRIR „W wielu regionach Polski, rolników nie stać na wykup ziemi”.

Rząd nie zgadza się z tymi zarzutami opozycji. Przypomina, że niedługo kończy się okres ochrony na zakup ziemi rolniczej przez cudzoziemców. Z kolei dla zainteresowanych takimi inwestycjami przygotowuje specjalną ofertę finansową.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP