Tylko miesiąc, czy aż miesiąc? Na złożenie wniosków o dopłaty obszarowe zostało dokładnie cztery tygodnie. Do tej pory do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji zgłosiło się 225 tysięcy rolników. To zaledwie jedna szósta uprawnionych.
Bez kolejek i zbędnego stresu. Rolnicy, którzy teraz przychodzą do biur powiatowych Agencji mogą złożyć wnioski od ręki.
Bożena Ostowska, Szymankowszczyzna: składał zawsze mąż i powiedział, że w tym roku ja mam złożyć. Jeżeli przyjdę wcześniej to nie będę stała w kolejkach, tak mnie poinformował. Udało mi się.
Gdy nie ma tłoku, pracownicy agencji mają więcej czasu na przejrzenie dokumentów.
Wojciech Jańczuk, ARiMR Mińsk Mazowiecki: pomóc rolnikom nie możemy wypełnianiu wniosku, ale tam jakieś poprawki, matematyczne błędy to są wyłapywane na bieżąco.
A najczęściej popełniane błędy są niewielkie.
Wojciech Jańczuk, ARiMR Mińsk Mazowiecki: brak jest podpisu we wniosku, na załącznikach graficznych, przy poprawkach nie ma daty i podpisu.
W tym roku rolnicy dostali wypełnione wnioski, ale muszą je dokładnie przejrzeć. Jeśli dane są nieaktualne trzeba wprowadzić zmiany.
Renata Mantur, ARiMR: trzeba również pamiętać, że powierzchnia, która jest deklarowana na danej działce ewidencyjnej nie może być większa od maksymalnego obszaru kwalifikowanego, czyli tak zwanej powierzchni ewidencyjno gospodarczej.
W tym roku wprowadzono także kilka rodzajów nowych płatności. O dodatkowe dopłaty mogą ubiegać się rolnicy, którzy uprawiają tak zwane rośliny strączkowe i motylkowate. W kilku województwach są dotacje do krów i owiec.
Płatności podstawowe przysługują do działek rolnych, na których rosną drzewa o krótkiej rotacji takie jak: brzoza , topola czy robinia akacjowa. Po raz pierwszy będą przyznawane dopłaty uzupełniające do powierzchni, na których nie jest prowadzona żadna uprawa, ale nie do ugorów.
Renata Mantur, ARiMR: ta płatność przysługuje do powierzchni, na których rolnik dokona zasiewu rośliny w celu podniesienia żyzności gleby i ta roślinę wprowadzi do gleby przez jakiś zabieg agrotechniczny do dnia 31 sierpnia.
Przypominamy, że na złożenie wniosków o przyznanie dopłat obszarowych rolnicy mają czas do 17 maja. Po tej dacie dokumenty będą jeszcze przyjmowane, ale każdy dzień opóźnienia to oczywiście strata.
Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP
Zostaw odpowiedź