Czekanie na dopłaty

Dzwonią, pytają, i z każdym dniem coraz bardziej się niecierpliwią. Kilkuset rolników z powiatu białobrzeskiego do tej pory nie dostało dopłat bezpośrednich. Agencja Restrukturyzacji nie ma sobie nic do zarzucenia. Na wypłatę dotacji zgodnie z prawem ma czas do końca czerwca.

To najczęściej odwiedzana instytucja w gminie Stara Błotnica. Nie ma dnia, żeby rolnicy nie sprawdzali czy dopłaty bezpośrednie wpłynęły na ich konta.

rolnik – „Byłem przed chwilą w banku jeszcze nie przyszły.”

Mieszkańcy powiatu białobrzeskiego nie kryją swojego rozgoryczenia. Trudno im się dziwić, bo w skali kraju zdecydowana większość rolników dopłaty dostała na przełomie roku.

rolnik – „Nie wzięliśmy w ogóle dopłat dostaliśmy pisma, że mamy czekać do 18 czerwca.”

rolnik – „W tym roku dopłaty zostały przyznane, ale już 4 tygodnie nie ma ich na koncie, a dług który mam w banku na środki ochrony rośnie.”

Rolnicy apelują do urzędników. Ceny produktów rolnych nie wystarczają na pokrycie kosztów produkcji.

rolnik – „Jeżeli państwo dalibyście nam dotacje na wiosnę, kupilibyśmy sobie zboże porządne do siewu, czy nawóz czy opryski.”

rolnik – „Niech się nam nikt nie dziwi, że my o te dopłaty się upominamy. Moglibyśmy ich nie chcieć, ale nich powstaną ceny minimalne gwarantowane.”

rolnik – „Ja na przykład mam 8 hektarów. Wziąłem 3 tysiące za zboże na cały rok. Z czego mam żyć zapłacić KRUS wszystko.”

rolnik – „Kiedyś nie było dopłat i rolnik sobie lepiej żył jak w tej chwili.”

Kto zawinił, pytają rolnicy?

rolnik – „Czy to komputer odmówił posłuszeństwa czy ktoś kto ten komputer obsługuje. Mnie się wydaje, że ktoś inny dlatego, że chodzą po kontrolach ludzie niekompetentni. Oni nie wiedzą nawet co jest zasiane, nie odróżniają koniczyny od trawy i to jest taki problem w tym.”

rolnik – „Miałem koniczynę białą. Przyjechał porobił zdjęcia jemu wyszły za drobne liście to nie jest użytek zielony.”

rolnik – „Pięć hektarów mi zginęło działki. Istnieje sad jest zasiane zboże, a tu działki 5 hektarów zniknęło.” rolnik – „Co za bałagan jest.”

rolnik – „Bez rolnika wchodzą jak to dzik on wi nie wi? On tam wpada i robi pi razy oko.”

rolnik – „I później po jakimś czasie po tych pomiarach przyszła dokumentacja i na tej dokumentacji jest tak: Działka zmierzona 0,64 ary, a działka stwierdzona 0,66.”

Ale powierzchnie działek ewidencyjnych to zdaniem rolników, problem który dopiero się zacznie.

rolnik – „Jak była miedza przez 70 lat w tym samym miejscu, tak teraz jak odpisywałem synom tak jak przyszła pani to postawiła o metr dalej. No i mówię to zginie mi pola, a ona mówi to przesunie się pan do sąsiada.”

Zdaniem urzędników … „Spowolnienie wydawania decyzji dla rolników o przyznaniu płatności bezpośrednich było wynikiem wytypowana do kontroli metodą FOTO dużej liczby gospodarstw z powiatu białobrzeskiego.” I nie ma żadnego zagrożenia aby dopłaty bezpośrednie nie były wypłacone do końca czerwca.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP