Czas na wnioski

Do 22 – ej, a jeżeli będzie trzeba to dłużej. Dziś mija tak zwany podstawowy termin przyjmowania wniosków o dopłaty obszarowe. Od jutra każdy dzień opóźnienia to strata jednego procenta dotacji.

Wbrew wcześniejszym obawom dziś w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji kolejek nie ma. W Miętnem kolo Garwolina w miarę jak przybywa rolników zwiększa się także liczba pracowników przyjmujących dokumenty.

Stanisław Szostakiewicz, kierownik biura powiatowego ARiMR w Garwolnie – „Biuro będzie disiaj pracowało od 6 rano do 22 wieczorem, gdyby byli ewentualnie beneficjenci po 22-giej i ustawiła się kolejka, to będziemy pracować do końca dnia, czyli do 24-tej.”

Zdaniem rolników każdy dzień na złożenie dokumentów jest dobry. Najważniejsze aby zmieścić się w podstawowym terminie.

rolnik – „Jakoś tak się zeszło, że odkładało się to z dnia na dzień, aż do dzisiaj.”

rolnik – „Doświadczenia z zeszłego roku – zawsze wcześniej składałem i zawsze były kolejki – w ostatnim roku złożyłem ostatniego dnia i w tym roku też.”

rolnik – „Jeżeli jest wniosek, w którym działek jest mało, to wniosek jest prostszy, a jak jest dużo działek do wypełnienia to to trwa.”

Wielu przyznaje, że czekało ze złożeniem wniosku do ostatniej chwili z powodu nadmiaru pracy.

rolnik – „To dlatego, że mam małe gospodarstwo i nie mogę się z niego utrzymać i muszę dodatkowo pracować i nie miałem czasu, ale to też trochę moja wina, bo odwlekałem, bo jeszcze jest czas i tak się zeszło.”

rolnik – „Też pracuję, mam male gospodarstwo, braki czasowe, też własne zaniedbania i tak się to wszystko nałożyło, że dopiero dzisiaj tu jestem.”

Z szacunków Agencji Restrukturyzacji wynika, że jeszcze dziś do biur powiatowych powinno się zgłosić ponad 100 tysięcy rolników. Na co trzeba zwrócić uwagę wypełniając wniosek w ostatniej chwili?

Stanisław Szostakiewicz, kierownik biura powiatowego ARiMR w Garwolnie – „Przede wszystkim rolnik musi pamiętać, żeby wniosek podpisać i podpisać załączniki.”

Dokumentów nie trzeba dostarczać osobiście. Można to zrobić przez upoważnioną osobę lub wysłać pocztą.

Jolanta Dobiesz, ARiMR – „Wniosek można przesłać pocztą i wówczas za datę złożenia wniosku uważa się datę stempla pocztowego.”

W tym roku do podziału na wsparcie bezpośrednie jest trzy i ćwierć miliarda euro. Płatność podstawowa to ponad 140 euro do hektara, a uzupełniająca ponad 80. Na 110 euro do hektara mogą liczyć rolnicy, którzy występują o tak zwane płatności paszowe. A 60 euro do hektara dostaną, ci którzy uprawiają rośliny strączkowe i motylkowate. Ale to nie wszystko. 400 euro do hektara jest przewidziane dla producentów owoców miękkich, a ponad 330 euro do hektara to tak zwane płatności historyczne do chmielu. Blisko 40 euro za tonę wyniesie dopłata do pomidorów, a niecałe 13 euro to tak zwana płatność cukrowa. Ponad 140 ero do sztuki to dopłata do krów, a 30 do owiec. Mogą na nie liczyć rolnicy z kilku województw.

 • Dopłaty 2010 – stawki płatności:

 • Podstawowa – 141,06 euro/ha
 • Uzupełniająca – 82,46 euro/ha
 • Paszowa – 110,11 euro/ha
 • Rośliny strączkowe i motylkowate – 60 euro/ha
 • Owoce miękkie – 400 euro/ha
 • Chmiel – 336,05 euro/ha
 • Pomidory – 39,44 euro/tona
 • Płatność cukrowa – 12,59 euro/tona
 • Krowy – 142,5 euro/sztuka
 • Owce – 30 euro/sztuka

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP