Cykoria coraz częściej gości na naszych stołach, szczególnie jesienią i zimą, czyli wówczas, gdy brakuje większości świeżych warzyw. Zachwyca smakiem i mnogością witamin. Ale to nie koniec zachwytów nad tym warzywem. W tym roku plantatorzy zachwyceni są też ceną.
W Polsce najczęściej uprawia się cykorię korzeniową przeznaczoną dla przemysłu spożywczego. W gospodarstwie Pana Zbigniewa Żądło, warzywo to rośnie na dziewięćdziesięciu hektarach. Tegoroczne zbiory były udane.
Zbigniew Żądło, spółka Agro-Polen z Chociwela – „My sprzedajemy cykorię na sztuki, każdy korzeń to jest sztuka i to jest kilkanaście groszy od sztuki. Zbiór w tym roku może być ponad 85 tysięcy sztuk z hektara, w dobrym roku zbiory mogą sięgać 120-140 tys. sztuk.”
Ze zbytem nie ma problemów. Pan Zbigniew ma podpisane umowy kontraktacyjne z firmami, które zajmują się dalszym „pędzeniem” cykorii.
Wojciech Bajor, „Bakor International” – „W ciągu 21 dni przy zastosowaniu odpowiedniej temperatury, pożywki, oraz powietrza pędzimy cykorie. Rośnie sobie ona tak w pomieszczeniach bez dostępu światła”.
W tej firmie cykoria uprawiana jest hydroponicznie. Bez udziału ziemi. Wszystkie składniki roślinie dostarczane są wraz z wodą. Całym, procesem zawiaduje komputer, gwarantuje to najwyższą, jakość kolb.
Wojciech Bajor, „Bakor International”- „W Polsce rynek cykorii jest ograniczony, że względu na to, że warzywo to wymaga bardzo dużych nakładów. Wysokie są też koszty produkcji, w związku z tym cena nie należy do najniższych.”
Ale chętnych na cykorie nie brakuje. Na rynkach hurtowych jej ceny wahają się od 7 do 9 zł.za kg. i są o 20 proc. wyższe niż w ubiegłym roku. Naszą cykorie chętnie kupują też Francuzi, Niemcy czy mieszkańcy Beneluksu.
Krzysztof Dąbrowski Redakcja Rolna TVP
Zostaw odpowiedź